Peglanje kose je najčešća vrsta stilizovanja koje žene praktikuju. Neke žene koriste peglu za kosu samo u specijalnim prilikama, a neke je koriste svakoga dana, kako bi dobile željenu frizuru.
Prije ili kasnije, vaša kosa neće moći da izdrži toplotu i počeće da se lomi, da puca i da izgleda beživotno.
Koliko je zaista štetna pegla za kosu?
Koliko će pegla da ošteti kosu zavisi od toga koliko je često koristite i u kakvom je stanju vaša kosa. Kada koristimo aparate koji rade pomoću toplote, mi svakako doprinosimo oštećenju koje se javlja prije ili kasnije.
Svi ti aparati su jednako štetni. Tu spadaju i fen za kosu, figaro, razni stilizatori kose. Ako koristite najjaču temperaturu na presi za kosu, onda još više ubrzavate proces uništenja vlasi.
Savjetuje se da što više smanjite temperaturu, kada koristite peglu. Trebaće vam više vremena da ispravite kosu, ali na ovaj način ćete uspjeti da sačuvate kvalitet kose.
Njega kose je ključna
Ukoliko koristite peglu za kosu samo ponekad i ako sa njenom upotrebom ne pretjerujete, ne morate da se plašite da će se vaša kosa u potpunosti oštetiti. Ipak, ako vam je ona osnovno i glavno oruđe za dobijanje savršene frizure, onda morate da pripazite.
Nije ni svejedno koju peglu koristite. Uvijek treba da izaberete profesionalnu peglu, koja ima keramičku ploču. Mnoge od njih sada imaju i adekvatnu zaštitu za vlasi. Ipak, sve to nije dovoljno da vašu kosu zaštiti od uticaja toplote.
Ako vam je kosa oštećena i ako mislite da je već kasno za njen oporavak, ne zaboavite da uz kvalitetnu i redovnu njegu, ona može ponovo da zablista i da postane zdrava i lijepa.
Birajte proizvode koji su namijenjeni oštećenoj kosi
Postoji posebna grupa proizvoda koja je namijenjena kosi koja je postala slaba, koja se lomi i puca. Kako bi se vaša kosa oporavila i kako bi ponovo sijala i bez pegle za kosu, potrebno je da uložite vrijeme u njegu koja je odgovarajuća.
Birajte šampone koji će kosu nahraniti i koji će joj vratiti sjaj. Ako ste ljubitelj prirodnih šampona, šampon od bijelog luka ili koprive može da bude pravo rješenje za oporavak kose.
Takođe, savjetuje se da koristite maske za jačanje kose. Ako su oštećenja primjetna na kosi i ako je ona postala suva, onda je dobro da masku za kosu koristite dva puta nedjeljno, kako biste ubrzali proces oporavka.
Umjesto kapi za kosu, birajte prirodna ulja, koja u sebi ne sadrže nikakve hemikalije, a mogu da pomognu kod ispucalih krajeva i istanjene dlake. U tome vam može pomoći maslinovo ili kokosovo ulje.
Budite nežni prema svojoj kosi
Kada se kosa oporavlja i kada treba da počne nesmetano da raste, potrebna joj je nježnost. Savjetuje se da je sušite bez fena, bar neko vrijeme, pa je preporuka da sa oporavkom krenete u ljetnim mjesecima.
Peškir koji koristite za brisanje kose, ne smije da bude oštar i grub.
Nikada ne češljajte kosu dok se skroz ne osuši, jer tako možete da pokidate vlasi koje su se stanjile. Kosa može da postane zamršena i čeljanje onda postaje bolno i naporno.
Treba da izdvojite vrijeme i da prvo prstima razvodjite pramene, pa tek onda da ih očešljate. Birajte četku koja ne čupa i koja je namijenjena gustoj ili rijetkoj kosi.
Odložite peglu za kosu na neko vrijeme
Dok se vaša kosa oporavlja, nemojte se peglati. Zvuči surovo, ali najbolje rješenje koje postoji jeste da ugasite peglu i da je držite podalje dok se vaša kosa ne dovede u red. Možda nekoliko nedjelja ili mjeseci nećete biti zadovoljni svojom frizurom, ali uspjećete da povratite izgubljeni sjaj i jačinu kose.
Kosa se od peglanja može oporaviti, uz pravovremenu i adekvatnu njegu. Potrebno je vrijeme. Koliko će to dugo trajati, zavisi i od samog oštećenja kose.
Šta Vi mislite o ovome?