
BANJALUKA – Stranka DEMOS ostala je bez svog posljednjeg poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, čime je nastavljen višemjesečni trend osipanja kadrova i gubitka političkog uticaja na republičkom nivou.
Posljednji poslanik koji je napustio DEMOS je Siniša Mijatović, koji je zvanično pristupio Socijalističkoj partiji Srpske (SPS) koju predvodi Goran Selak, prenosi Provjereno.
Njegovim dolaskom SPS je obezbijedila dovoljan broj poslanika za formiranje samostalnog poslaničkog kluba u Narodnoj skupštini Republike Srpske, koji sada broji četiri člana.
Predsjednik SPS-a Goran Selak ocijenio je da je Mijatovićev pristupanje potvrda da sve veći broj ljudi prepoznaje politiku koju vodi ova stranka.
S druge strane, Mijatović je naveo da je u programu i djelovanju SPS-a prepoznao vrijednosti koje smatra važnim, poput porodice, pravde i nacionalne odgovornosti.
Odlazak Mijatovića predstavlja kulminaciju krize koja već duže vrijeme potresa DEMOS.
Stranku je u martu napustila i Spomenka Stevanović, jedan od najprepoznatljivijih funkcionera i dugogodišnji saradnik lidera stranke Nedeljka Čubrilovića.
Nekoliko mjeseci ranije DEMOS je ostao i bez Čedomira Stojanovića, jedinog poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Pored ovih odlazaka, stranku su u prethodnom periodu napustili i drugi narodni poslanici, kao i veći broj lokalnih odbornika i funkcionera širom Republike Srpske.
Nakon Opštih izbora 2022. godine DEMOS je u Narodnoj skupštini Republike Srpske imao pet poslaničkih mandata, ali je nizom odlazaka ostao bez svih predstavnika u republičkom parlamentu.
Politički analitičari ocjenjuju da se stranka sada suočava sa jednim od najtežih perioda od svog osnivanja, dok će predstojeći izborni ciklus pokazati da li DEMOS ima kapacitet da zaustavi pad i obnovi svoj politički uticaj.
Šta Vi mislite o ovome?