Demos.jpg

БАЊАЛУКА – Странка DEMOS остала је без свог посљедњег посланика у Народној скупштини Републике Српске, чиме је настављен вишемјесечни тренд осипања кадрова и губитка политичког утицаја на републичком нивоу.

Посљедњи посланик који је напустио DEMOS је Синиша Мијатовић, који је званично приступио Социјалистичкој партији Српске (SPS) коју предводи Горан Селак, преноси Провјерено.

Његовим доласком SPS је обезбиједила довољан број посланика за формирање самосталног посланичког клуба у Народној скупштини Републике Српске, који сада броји четири члана.

Предсједник SPS-а Горан Селак оцијенио је да је Мијатовићев приступање потврда да све већи број људи препознаје политику коју води ова странка.

С друге стране, Мијатовић је навео да је у програму и дјеловању SPS-а препознао вриједности које сматра важним, попут породице, правде и националне одговорности.

Одлазак Мијатовића представља кулминацију кризе која већ дуже вријеме потреса DEMOS.

Странку је у марту напустила и Споменка Стевановић, један од најпрепознатљивијих функционера и дугогодишњи сарадник лидера странке Недељка Чубриловића.

Неколико мјесеци раније DEMOS је остао и без Чедомира Стојановића, јединог посланика у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.

Поред ових одлазака, странку су у претходном периоду напустили и други народни посланици, као и већи број локалних одборника и функционера широм Републике Српске.

Након Општих избора 2022. године DEMOS је у Народној скупштини Републике Српске имао пет посланичких мандата, али је низом одлазака остао без свих представника у републичком парламенту.

Политички аналитичари оцјењују да се странка сада суочава са једним од најтежих периода од свог оснивања, док ће предстојећи изборни циклус показати да ли DEMOS има капацитет да заустави пад и обнови свој политички утицај.