Vlada rs.jpeg

BANJALUKA – Vlada Republike Srpske proglasila je 19. april Danom žalosti povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina genocida u logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Odluka je donesena na telefonskoj sjednici, a Dan žalosti biće obilježen u skladu sa zakonom.

Donja Gradina bila je dio sistema koncentracionih logora Jasenovac, gdje su tokom Drugog svjetskog rata masovno ubijani Srbi, Jevreji i Romi.

Prema podacima, u Donjoj Gradini stradalo je više od 360.000 ljudi, dok je ukupno u sistemu logora Jasenovac ubijeno oko 700.000 žrtava, među kojima i veliki broj djece.