Vlada rs.jpeg

БАЊАЛУКА – Влада Републике Српске прогласила је 19. април Даном жалости поводом обиљежавања Дана сјећања на жртве устаškог злочина геноцида у логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.

Одлука је донесена на телефонској сједници, а Дан жалости биће обиљежен у складу са законом.

Доња Градина била је дио система концентрационих логора Јасеновац, гдје су током Другог свјетског рата масовно убијани Срби, Јевреји и Роми.

Према подацима, у Доњој Градини страдало је више од 360.000 људи, док је укупно у систему логора Јасеновац убијено око 700.000 жртава, међу којима и велики број дјеце.