
Domaća rakija na svadbama uz posebnu markicu: Novi zakon donosi promjene
BANJALUKA – Na svadbenim veseljima u Republici Srpskoj ubuduće bi mogla da se služi domaća rakija, ali uz posebnu markicu i prijavu količine, predviđa Nacrt zakona o ugostiteljstvu.
Prema predloženim izmjenama, domaćini će moći da posluže rakiju iz sopstvene proizvodnje, pod uslovom da ispune propisane standarde, prijave količinu i obezbijede posebnu oznaku za tu priliku.
Nacrt zakona, koji je usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srpske 25. marta, ima za cilj uređenje ugostiteljskog sektora i uvođenje jasnijih pravila.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja „Horeka“ Goran Kurtinović izjavio je da je zakon rezultat višegodišnjih analiza, te da će konačna rješenja biti definisana nakon javne rasprave.
Jedna od novina odnosi se i na seoski turizam, gdje će biti omogućeno uvođenje degustacionih soba, kako bi domaćini mogli da ponude hranu proizvedenu na sopstvenom imanju.
Takođe, planira se uvođenje centralnog registra za izdavanje stanova na dan, kao i strožija kontrola ugostiteljskih usluga.
Poseban akcenat stavljen je na rad svadbenih salona, uključujući angažovanje registrovanih fotografa i muzičara.
„Pomenuo sam hranu, tu sada imamo da se ljudi bave uzgojem povrća i stoke i onda oni imaju mogućnost da svadbenom salonu ponude upravo svoje proizvode za proslavu. A vrlo bitna stvar i možda jedan od najvećih problema je da je kod nas tradicija da skoro svako domaćinstvo peče rakiju za svoje potrebe, ali da tu rakiju npr. ne može da služi na slavljima iako je za to čuvana, već mora da kupuje rakiju koja ima markicu. Shvatamo da trebaju dodatne stvari da se ta oblast riješi. Ali, u najkraćem slučaju, ono što nam pada na pamet jeste da, kada neko proizvede npr. 50 ili 100 litara rakije i namijeni je za svadbeno veselje, da mu se da mogućnost da kupi markicu te da prijavi tu količinu rakije za tu namjenu i da, kada dođe taj dan, on je može iskoristiti bez ikakvih problema“, pojasnio je Kurtinović.
Nacrt predviđa i obavezno izdavanje fiskalnih računa, s ciljem bolje kontrole rada i smanjenja sive ekonomije u ugostiteljstvu.
Šta Vi mislite o ovome?