Rite ugljevik.jpeg


Vlasnik kompanije „Comsar Energy Group Limited“ Rašid Serdarov zatražio je od Vlade Republike Srpske i Ministarstva energetike i rudarstva RS da se poništi ugovor o prenosu prava na koncesiju za eksploataciju uglja na polju „Ugljevik–Istok 2“ sa „Comsar Energy Republika Srpska“ na RiTE Ugljevik.

Kako prenosi portal „Capital“, Serdarov smatra da je sporni ugovor potpisan bez valjanih ovlašćenja, jer je dokument u ime „Comsar Energy RS“ potpisao Aleksandar Lozo, predstavljen kao prokurista kompanije, za koga tvrdi da nije imao saglasnost Skupštine i Nadzornog odbora.

U dopisu upućenom Vladi RS i resornom ministarstvu, koji je u Serdarovljevo ime dostavila advokat Gordana Marijanac iz Banjaluke, navedeno je da zbog toga postoji osnov i za podnošenje krivične prijave protiv Loza. Marijančeva je za medije kratko poručila: „Pretpostavljam zašto me zovete, ali nisam ovlašćena da dajem bilo kakve izjave“.

U međuvremenu, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić ranije je demantovao navode da je Lozov potpis sporan. On je istakao da je Aleksandar Lozo imenovan za prokuristu „Comsar Energy RS“ na osnivačkoj skupštini održanoj 26. decembra 2025. godine i da je time stekao zakonska ovlašćenja za potpisivanje ugovora.

„Demantujem pisanje pojedinih medija da gospodin Lozo nije bio ovlašćeni predstavnik kompanije ‘Comsar Energy’ pri potpisivanju ugovora o prenosu koncesionih prava. On je bio ovlašćen da potpiše takav ugovor, jer je na osnivačkoj skupštini imenovan za prokuristu i na taj način stekao zakonom utvrđena prava“, rekao je Đokić, dodajući da su nadležni spremni da dostave svu dokumentaciju koja to potvrđuje.

Prema dostupnim informacijama, Loza je za prokuristu imenovala skupština akcionara „Gas-RES“, koja je isplatom 180 miliona KM „Comsaru“ postala većinski vlasnik „Comsar Energy RS“, uz dodjelu određenih ovlašćenja po potpisu.

Istovremeno, Serdarov se i dalje nalazi u Nadzornom odboru „Comsar Energy Republike Srpske“. Kako su ranije pisale „Nezavisne novine“, o njegovoj smjeni se razmatralo krajem januara, ali do toga nije došlo, s obzirom na to da mu se po osnovu koncesije na „Ugljevik–Istok 2“ duguje oko 60 miliona KM, iako mu je već isplaćeno 180,5 miliona KM, što predstavlja 74,4 odsto ukupne vrijednosti.

Ugovor o prenosu prava na koncesiju za eksploataciju uglja na ležištu „Ugljevik–Istok 2“ potpisan je 31. januara 2026. godine u Ugljeviku, a potpise na dokument stavili su ministar Petar Đokić, Aleksandar Lozo i direktor RiTE Ugljevik Žarko Novaković.

Ugljevik, koncesija, energetika