
Власник компаније „Comsar Energy Group Limited“ Рашид Сердаров затражио је од Владе Републике Српске и Министарства енергетике и рударства РС да се поништи уговор о преносу права на концесију за експлоатацију угља на пољу „Угљевик–Исток 2“ са „Comsar Energy Republika Srpska“ на РиТЕ Угљевик.
Како преноси портал „Capital“, Сердаров сматра да је спорни уговор потписан без ваљаних овлашћења, јер је документ у име „Comsar Energy RS“ потписао Александар Лозо, представљен као прокуриста компаније, за кога тврди да није имао сагласност Скупштине и Надзорног одбора.
У допису упућеном Влади РС и ресорном министарству, који је у Сердаровљево име доставила адвокат Гордана Маријанац из Бањалуке, наведено је да због тога постоји основ и за подношење кривичне пријаве против Лоза. Маријанчева је за медије кратко поручила: „Претпостављам зашто ме зовете, али нисам овлашћена да дајем било какве изјаве“.
У међувремену, министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић раније је демантовао наводе да је Лозов потпис споран. Он је истакао да је Александар Лозо именован за прокуристу „Comsar Energy RS“ на оснивачкој скупштини одржаној 26. децембра 2025. године и да је тиме стекао законска овлашћења за потписивање уговора.
„Демантујем писање појединих медија да господин Лозо није био овлашћени представник компаније ‘Comsar Energy’ при потписивању уговора о преносу концесионих права. Он је био овлашћен да потпише такав уговор, јер је на оснивачкој скупштини именован за прокуристу и на тај начин стекао законом утврђена права“, рекао је Ђокић, додајући да су надлежни спремни да доставе сву документацију која то потврђује.
Према доступним информацијама, Лоза је за прокуристу именовала скупштина акционара „Gas-RES“, која је исплатом 180 милиона КМ „Comsaru“ постала већински власник „Comsar Energy RS“, уз додјелу одређених овлашћења по потпису.
Истовремено, Сердаров се и даље налази у Надзорном одбору „Comsar Energy Republike Srpske“. Како су раније писале „Независне новине“, о његовој смјени се разматрало крајем јануара, али до тога није дошло, с обзиром на то да му се по основу концесије на „Угљевик–Исток 2“ дугује око 60 милиона КМ, иако му је већ исплаћено 180,5 милиона КМ, што представља 74,4 одсто укупне вриједности.
Уговор о преносу права на концесију за експлоатацију угља на лежишту „Угљевик–Исток 2“ потписан је 31. јануара 2026. године у Угљевику, а потписе на документ ставили су министар Петар Ђокић, Александар Лозо и директор РиТЕ Угљевик Жарко Новаковић.
Угљевик, концесија, енергетика
Шта Ви мислите о овоме?