Saks.jpeg

Jedan od najpoznatijih svjetskih ekonomista i profesor na Univerzitetu Kolumbija Džefri Saks izjavio je da su američke sankcije Naftnoj industriji Srbije, uvedene zbog većinskog ruskog vlasništva u kompaniji, nezakonite i jednostrane.

Saks je poručio da Sjedinjene Američke Države ne mogu da govore Srbiji da ne smije da sarađuje sa Rusijom, prenosi Provjreno.

„Smatram da su američke sankcije naprosto nezakonite. Zakonite sankcije znače da se u Savjetu bezbjednosti UN dogovori paket sankcija. Jedna zemlja ne može, ili ne bi trebalo, da maltretira druge zemlje. SAD ne bi trebalo da budu u poziciji da kažu Srbiji da ne može da sarađuje sa Rusijom. To je suludo“, rekao je Saks za RTS.

On je dodao da SAD imaju praktičnu moć da sankcije nametnu drugim zemljama zbog uloge dolara u svjetskom finansijskom sistemu.

Prema njegovim riječima, ako neka zemlja pokuša da zaobiđe američke sankcije, Vašington može da blokira njene banke i ugrozi ekonomiju.

„SAD imaju izvjesnu praktičnu moć nad drugim zemljama da sprovode ono što je inače nezakonito sa međunarodne tačke gledišta“, naveo je Saks.

Govoreći o stavovima američke administracije da bi nacionalizacija NIS-a mogla biti rješenje, Saks je rekao da ne vjeruje da SAD treba da diktiraju uslove bilo kog sporazuma.

„Amerika treba da se bavi svojim poslovima, a ne odnosima Srbije i Rusije“, poručio je Saks.

On je naglasio da ne podržava jednostrane američke sankcije i da, kada god može, govori svojoj zemlji da je kontraproduktivno pokušavati da naređuje ostatku svijeta.

Saks je istakao da Srbija ima izbor i da je važno da, kroz Ujedinjene nacije, insistira na poštovanju međunarodnih pravila.

Prema njegovim riječima, slobodna trgovina Srbije sa Rusijom i Kinom je obostrano korisna, ali je u SAD trgovina sve više postala instrument geopolitičkog pritiska.

„Kao ekonomista, znam da je trgovina između Srbije i Rusije, ili Srbije i Kine, obostrano korisna aktivnost. Ali u mojoj zemlji, nažalost, trgovački portfelj su preuzeli vojni stratezi, a ne ekonomisti“, rekao je Saks.

Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD produžila je mađarskom MOL-u licencu za pregovore o kupovini ruskog udjela u NIS-u do 1. jula.

Američki OFAC produžio je i operativnu licencu Naftnoj industriji Srbije, takođe do 1. jula, čime je NIS-u omogućen nastavak rada i prerada sirove nafte.