
Један од најпознатијих свјетских економиста и професор на Универзитету Колумбија Џефри Сакс изјавио је да су америчке санкције Нафтној индустрији Србије, уведене због већинског руског власништва у компанији, незаконите и једностране.
Сакс је поручио да Сједињене Америчке Државе не могу да говоре Србији да не смије да сарађује са Русијом, преноси Провјрено.
„Сматрам да су америчке санкције напросто незаконите. Законите санкције значе да се у Савјету безбједности УН договори пакет санкција. Једна земља не може, или не би требало, да малтретира друге земље. САД не би требало да буду у позицији да кажу Србији да не може да сарађује са Русијом. То је сулудо“, рекао је Сакс за РТС.
Он је додао да САД имају практичну моћ да санкције наметну другим земљама због улоге долара у свјетском финансијском систему.
Према његовим ријечима, ако нека земља покуша да заобиђе америчке санкције, Вашингтон може да блокира њене банке и угрози економију.
„САД имају извјесну практичну моћ над другим земљама да спроводе оно што је иначе незаконито са међународне тачке гледишта“, навео је Сакс.
Говорећи о ставовима америчке администрације да би национализација НИС-а могла бити рјешење, Сакс је рекао да не вјерује да САД треба да диктирају услове било ког споразума.
„Америка треба да се бави својим пословима, а не односима Србије и Русије“, поручио је Сакс.
Он је нагласио да не подржава једностране америчке санкције и да, када год може, говори својој земљи да је контрапродуктивно покушавати да наређује остатку свијета.
Сакс је истакао да Србија има избор и да је важно да, кроз Уједињене нације, инсистира на поштовању међународних правила.
Према његовим ријечима, слободна трговина Србије са Русијом и Кином је обострано корисна, али је у САД трговина све више постала инструмент геополитичког притиска.
„Као економиста, знам да је трговина између Србије и Русије, или Србије и Кине, обострано корисна активност. Али у мојој земљи, нажалост, трговачки портфељ су преузели војни стратези, а не економисти“, рекао је Сакс.
Канцеларија за контролу стране имовине Министарства финансија САД продужила је мађарском МОЛ-у лиценцу за преговоре о куповини руског удјела у НИС-у до 1. јула.
Амерички OFAC продужио је и оперативну лиценцу Нафтној индустрији Србије, такође до 1. јула, чиме је НИС-у омогућен наставак рада и прерада сирове нафте.
Шта Ви мислите о овоме?