
VAŠINGTON - Sjedinjene Američke Države očekuju da Kristijan Šmit tokom juna napusti funkciju visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, a da njegov nasljednik preuzme dužnost do kraja mjeseca, saopšteno je iz Stejt departmenta.
Iz Vašingtona navode da se očekivalo da će na sastanku Savjeta za sprovođenje mira (PIK), održanom početkom juna u Sarajevu, biti izabran novi visoki predstavnik kako bi se obezbijedila kontinuirana stabilnost u BiH.
Prema njihovim riječima, američka delegacija podržavala je postizanje konsenzusa oko kandidata iz Italije, iskusnog diplomate Antonija Zanardija Landija.
Međutim, dogovor nije postignut, zbog čega su iz Stejt departmenta izrazili razočaranje neuspjehom evropskih partnera da usaglase stavove oko izbora novog visokog predstavnika.
Nakon sjednice PIK-a početkom juna najavljeno je da će konsultacije biti nastavljene i da bi novi sastanak mogao biti održan do kraja mjeseca.
Američka administracija je i ranije upozorila da bi odugovlačenje sa izborom novog visokog predstavnika moglo dovesti do preispitivanja uloge SAD u trenutnom međunarodnom prisustvu u BiH.
Osvrćući se na rad Kristijana Šmita, iz Stejt departmenta su naveli da prepoznaju njegov dugogodišnji angažman i doprinos u radu institucija BiH.
Kristijan Šmit, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, ranije je izjavio da je na njegovu odluku o ranijem odlasku sa funkcije uticao, kako je naveo, snažan pritisak iz Sjedinjenih Američkih Država.
Iz Vašingtona su ponovili da SAD nastavljaju da podržavaju Dejtonski mirovni sporazum i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
Šta Vi mislite o ovome?