
ВАШИНГТОН - Сједињене Америчке Државе очекују да Кристијан Шмит током јуна напусти функцију високог представника у Босни и Херцеговини, а да његов насљедник преузме дужност до краја мјесеца, саопштено је из Стејт департмента.
Из Вашингтона наводе да се очекивало да ће на састанку Савјета за спровођење мира (ПИК), одржаном почетком јуна у Сарајеву, бити изабран нови високи представник како би се обезбиједила континуирана стабилност у БиХ.
Према њиховим ријечима, америчка делегација подржавала је постизање консензуса око кандидата из Италије, искусног дипломате Антонија Занардија Ландија.
Међутим, договор није постигнут, због чега су из Стејт департмента изразили разочарање неуспјехом европских партнера да усагласе ставове око избора новог високог представника.
Након сједнице ПИК-а почетком јуна најављено је да ће консултације бити настављене и да би нови састанак могао бити одржан до краја мјесеца.
Америчка администрација је и раније упозорила да би одуговлачење са избором новог високог представника могло довести до преиспитивања улоге САД у тренутном међународном присуству у БиХ.
Осврћући се на рад Кристијана Шмита, из Стејт департмента су навели да препознају његов дугогодишњи ангажман и допринос у раду институција БиХ.
Кристијан Шмит, којег институције Републике Српске не признају за високог представника, раније је изјавио да је на његову одлуку о ранијем одласку са функције утицао, како је навео, снажан притисак из Сједињених Америчких Држава.
Из Вашингтона су поновили да САД настављају да подржавају Дејтонски мировни споразум и територијални интегритет Босне и Херцеговине.
Шта Ви мислите о овоме?