
Profesor Zubić oštro o femicidu na Dobrinji: Sistem je napravljen za zločince, a ne za poreske obveznike
Poznati sarajevski profesor Vedran Zubić, vidno potresen ubistvom koje se 1. maja dogodilo u naselju Dobrinja, iznio je niz oštrih kritika na račun društva, pravosuđa i kaznene politike u Bosni i Hercegovini. Zubić, koji živi svega stotinjak metara od mjesta zločina, otkrio je da poznaje porodicu ubijene novinarke, naglasivši da je ovo tragedija koja je, osim ugašenog života, ostavila i neizbrisiv trag na djetetu koje je svjedočilo užasu.
„Mi živimo u muškom šovinističkom društvu koje već vijekovima tako funkcioniše, a nema odgovarajuću kaznenu ni psihoterapeutsku politiku“, rekao je Zubić za N1. On ističe da problem počinje od samog odgoja, gdje se dječacima od malih nogu usađuje ružan odnos prema suprotnom polu, dok je naoružanje u našoj zemlji postalo „sastavni dio sporta“ – svi nose pištolje, od profesora do konobara, i samo je pitanje trenutka kada će ih upotrijebiti.
Profesor je posebno kritikovao rad bezbjednosnih organa, postavljajući pitanje šta se čekalo ako je žrtva već prijavljivala nasilje. „Šta sad mjerite po Dobrinji? Sklonite te ljude na vrijeme! Svaka mahala ima jednog potencijalnog ubicu koji slobodno šeta“, oštar je bio Zubić. Takođe je izrazio nezadovoljstvo činjenicom da sistem štiti prava zločinaca više nego žrtava, navodeći primjere zatvorenika koji traže video-igre u zatvorima dok se porodice ubijenih suočavaju sa doživotnim traumana. „Oduzeo si život ženi, nemaš ti više prava. Da se ja pitam, to bi išlo po kratkom postupku“, zaključio je Zubić, pozivajući društvo i političare da prestanu sa „kvazi šetnjama“ i konačno promijene kaznenu politiku i rad tužilaštva.
Šta Vi mislite o ovome?