
Професор Зубић оштро о фемициду на Добрињи: Систем је направљен за злочинце, а не за пореске обвезнике
Познати сарајевски професор Ведран Зубић, видно потресен убиством које се 1. маја догодило у насељу Добриња, изнио је низ оштрих критика на рачун друштва, правосуђа и казнене политике у Босни и Херцеговини. Зубић, који живи свега стотињак метара од мјеста злочина, открио је да познаје породицу убијене новинарке, нагласивши да је ово трагедија која је, осим угашеног живота, оставила и неизбрисив траг на дјетету које је свједочило ужасу.
„Ми живимо у мушком шовинистичком друштву које већ вијековима тако функционише, а нема одговарајућу казнену ни психотерапеутску политику“, рекао је Зубић за Н1. Он истиче да проблем почиње од самог одгоја, гдје се дјечацима од малих ногу усађује ружан однос према супротном полу, док је наоружање у нашој земљи постало „саставни дио спорта“ – сви носе пиштоље, од професора до конобара, и само је питање тренутка када ће их употријебити.
Професор је посебно критиковао рад безбједносних органа, постављајући питање шта се чекало ако је жртва већ пријављивала насиље. „Шта сад мјерите по Добрињи? Склоните те људе на вријеме! Свака махала има једног потенцијалног убицу који слободно шета“, оштар је био Зубић. Такође је изразио незадовољство чињеницом да систем штити права злочинаца више него жртава, наводећи примјере затвореника који траже видео-игре у затворима док се породице убијених суочавају са доживотним траумана. „Одузео си живот жени, немаш ти више права. Да се ја питам, то би ишло по кратком postupku“, закључио је Зубић, позивајући друштво и политичаре да престану са „квази шетњама“ и коначно промијене казнену политику и рад тужилаштва.
Шта Ви мислите о овоме?