Hurtic.jpeg

„Bosanski Černobil“: Hurić šokirao izjavom o paljenju deponije iznad Dubrovnika

Izjava ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH, Sevlida Hurtića, o „recipročnom“ odgovoru Hrvatskoj zbog Trgovske gore, podigla je ogromnu prašinu u regionu. Gostujući na Face TV, Hurtić je lokaciju na kojoj Hrvatska planira odlaganje radioaktivnog otpada nazvao „bosanskim Černobilom“, ali je najveći skandal izazvao njegov „recept“ za osvetu.

Hurtić je, komentarišući planove za skladištenje otpada na lokaciji Čerkezovac, predložio da Bosna i Hercegovina odgovori istom mjerom – ali na samom jugu. „Predložio sam da mi iznad Dubrovnika napravimo deponiju, pa da je u junu zapalimo da gori cijelo ljeto, pa neka i oni malo osjete“, izjavio je ministar, što je u hrvatskoj javnosti ocijenjeno kao nedopustiva provokacija i govor mržnje.

Trgovska gora: Borba za zdravlje 300.000 ljudi

Iako je Hurtićeva izjava zasjenila suštinu problema, borba protiv odlagališta na samoj granici sa BiH traje godinama. Vlasti BiH upozoravaju da bi radioaktivni otpad iz nuklearne elektrane Krško mogao da ugrozi zdravlje oko 300.000 stanovnika u pograničnom pojasu, kao i izvore pitke vode.

Dok Hrvatska već pokreće radove u bivšoj kasarni Čerkezovac, BiH angažuje međunarodne stručnjake i najavljuje pravnu bitku putem Espo konvencije. Međutim, diplomatski skandali poput ovog, prema ocjeni mnogih analitičara, samo otežavaju pregovore i bacaju sjenku na opravdan strah građana za životnu sredinu.