Hurtic.jpeg

„Босански Чернобил“: Хурић шокирао изјавом о паљењу депоније изнад Дубровника

Изјава министра за људска права и избјеглице БиХ, Севлида Хуртића, о „реципрочном“ одговору Хрватској због Трговске горе, подигла је огромну прашину у региону. Гостујући на Face TV, Хуртић је локацију на којој Хрватска планира одлагање радиоактивног отпада назвао „босанским Чернобилом“, али је највећи скандал изазвао његов „рецепт“ за освету.

Хуртић је, коментаришући планове за складиштење отпада на локацији Черкезовац, предложио да Босна и Херцеговина одговори истом мјером – али на самом југу. „Предложио сам да ми изнад Дубровника направимо депонију, па да је у јуну запалимо да гори цијело љето, па нека и они мало осјете“, изјавио је министар, што је у хрватској јавности оцијењено као недопустива провокација и говор мржње.

Трговска гора: Борба за здравље 300.000 људи

Иако је Хуртићева изјава засјенила суштину проблема, борба против одлагалишта на самој граници са БиХ траје годинама. Власти БиХ упозоравају да би радиоактивни отпад из нуклеарне електране Кршко могао да угрози здравље око 300.000 становника у пограничном појасу, као и изворе питке воде.

Док Хрватска већ покреће радове у бившој касарни Черкезовац, БиХ ангажује међународне стручњаке и најављује правну битку путем Еспо конвенције. Међутим, дипломатски скандали попут овог, према оцјени многих аналитичара, само отежавају преговоре и бацају сјенку на оправдан страх грађана за животну средину.