
Besplatan internet stiže u gradove širom BiH: Počela realizacija projekta „Wi-Fi za Balkan“
U Banjaluci je danas ozvaničen početak uspostavljanja javnih Wi-Fi mreža, a u okviru ove inicijative građani u 116 opština i gradova širom BiH postepeno će dobiti pristup besplatnom, brzom i pouzdanom internetu, prenose Nezavisne.
Besplatne Wi-Fi mreže biće dostupne na javnim lokacijama kao što su trgovi, parkovi, biblioteke, škole i ustanove kulture.
Riječ je o inicijativi „Wi-Fi za Balkan“, koja se realizuje u okviru projekta „EU4Digital“, a finansiraju je Evropska unija i Njemačka.
Projekat sprovodi Njemačka razvojna agencija – GIZ.
Iz Delegacije EU u BiH saopšteno je da će građani već u narednim sedmicama moći da koriste besplatne internet mreže u javnim prostorima svojih lokalnih zajednica.
Za realizaciju i održavanje Wi-Fi infrastrukture izabran je telekomunikacioni operater „M:tel“, koji je odabran putem javnog tendera.
Podsjećamo, lokalne zajednice u BiH mogle su se do 28. aprila 2025. godine prijaviti na poziv u okviru inicijative WiFi4WB, kroz koju je planirano uspostavljanje besplatnih Wi-Fi pristupnih tačaka za oko 500 lokalnih samouprava širom zapadnog Balkana.
Šta Vi mislite o ovome?