Ug.jpeg

Šest miliona maraka „leži“ u sistemu, a ugostitelji na terenu kuliraju državu: Inspekcija zauzeta maržama, prijave gostiju na čekanju

Iako je za Centralni informacioni sistem u ugostiteljstvu (CISU) iz budžeta Srpske izdvojeno vrtoglavih šest miliona maraka, ovaj projekat za sada postoji samo na papiru i serveru. Rok za registraciju ugostitelja istekao je još 15. marta, ali više od dvije trećine pružalaca smještaja u Srpskoj i dalje izbjegava ovu zakonsku obavezu, prolazeći potpuno nekažnjeno.

Od procijenjenih 3.500 ugostitelja, u bazu se do sada upisalo tek 1.200. Razlog za ovakav debakl je potpuno odsustvo inspekcijskih kontrola. Iz Inspektorata Republike Srpske pravdaju se da su im „prioriteti bili na drugoj strani“ – kontroli marži na gorivo i osnovne namirnice, dok je skupo plaćeni sistem za suzbijanje sive ekonomije pao u drugi plan.

Trebinje svijetao primjer, na Jahorini „status kvo“

Direktor Turističke organizacije RS, Kostadin Vasić, upozorava na loš rad inspekcijskih službi na terenu, navodeći da se „svi poznaju i niko nikog ne dira“. Kao jedini grad gdje stvari funkcionišu kako treba izdvojio je Trebinje, dok je situaciju na Jahorini ocijenio kao nelogičnu – iako je sezona bila rekordna, prihodi od boravišne takse ostali su isti, što jasno ukazuje na masovno neprijavljivanje gostiju.

Očekivanja da će sistem koji je isporučila kompanija „Dwelt“ riješiti probleme u evidenciji i povećati prihode od boravišnih taksi za sada su ostala na nivou obećanja Denisa Šulića. Ugostitelji poručuju – čim padnu prve kazne, sistem će profunkcionisati preko noći. Do tada, državnih šest miliona čeka bolja vremena, a gosti u većini objekata ostaju „nevidljivi“ za sistem.