Ug.jpeg

Шест милиона марака „лежи“ у систему, а угоститељи на терену кулирају државу: Инспекција заузета маржама, пријаве гостију на чекању

Иако је за Централни информациони систем у угоститељству (ЦИСУ) из буџета Српске издвојено вртоглавих шест милиона марака, овај пројекат за сада постоји само на папиру и серверу. Рок за регистрацију угоститеља истекао је још 15. марта, али више од двије трећине пружалаца смјештаја у Српској и даље избјегава ову законску обавезу, пролазећи потпуно некажњено.

Од процијењених 3.500 угоститеља, у базу се до сада уписало тек 1.200. Разлог за овакав дебакл је потпуно одсуство инспекцијских контрола. Из Инспектората Републике Српске правдају се да су им „приоритети били на другој страни“ – контроли маржи на гориво и основне намирнице, док је скупо плаћени систем за сузбијање сиве економије пао у други план.

Требиње свијетао примјер, на Јахорини „статус кво“

Директор Туристичке организације РС, Костадин Васић, упозорава на лош рад инспекцијских служби на терену, наводећи да се „сви познају и нико никог не дира“. Као једини град гдје ствари функционишу како треба издвојио је Требиње, док је ситуацију на Јахорини оцијенио као нелогичну – иако је сезона била рекордна, приходи од боравишне таксе остали су исти, што јасно указује на масовно непријављивање гостију.

Очекивања да ће систем који је испоручила компанија „Dwelt“ ријешити проблеме у евиденцији и повећати приходе од боравишних такси за сада су остала на нивоу обећања Дениса Шулића. Угоститељи поручују – чим падну прве казне, систем ће профункционисати преко ноћи. До тада, државних шест милиона чека боља времена, а гости у већини објеката остају „невидљиви“ за систем.