Blagodatni oganj.jpeg

BEOGRAD - Blagodatni oganj sa Hristovog groba ove godine stiže u Beograd, gdje će u Hramu Svetog Save biti podijeljen vjernicima tokom vaskršnjeg jutrenja.

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije dao je blagoslov da se i ove godine organizuje donošenje Svetog ognja, nakon što su izraelske vlasti ukinule ograničenja za posjete svetim mjestima u Jerusalimu.

Iz Srpske pravoslavne crkve saopšteno je da će na početku vaskršnjeg jutrenja u 23 časa sveštenstvo upaliti prvu svijeću Blagodatnim ognjem, nakon čega će vjernici moći da zapale svoje svijeće.

Blagodatni oganj, koji se svake godine pojavljuje na Veliku subotu u Hramu Vaskrsenja u Jerusalimu, smatra se jednim od najvećih čuda pravoslavlja i simbolizuje Hristovo vaskrsenje i pobjedu nad smrću.

Prema predanju, plamen se pojavljuje u Kuvukliji, kapeli Hristovog groba, i u prvim trenucima ne peče, već predstavlja znak božanske blagodati koji vjernici šire dalje.

Donošenje Blagodatnog ognja u Srbiju ima poseban duhovni značaj, jer omogućava vjernicima da praznik Vaskrsa dočekaju sa svetlošću koja dolazi sa samog mjesta Hristovog stradanja i vaskrsenja.