Blagodatni oganj.jpeg

БЕОГРАД - Благодатни огањ са Христовог гроба ове године стиже у Београд, гдје ће у Храму Светог Саве бити подијељен вјерницима током васкршњег јутрења.

Његова светост патријарх српски Порфирије дао је благослов да се и ове године организује доношење Светог огња, након што су израелске власти укинуле ограничења за посјете светим мјестима у Јерусалиму.

Из Српске православне цркве саопштено је да ће на почетку васкршњег јутрења у 23 часа свештенство упалити прву свијећу Благодатним огњем, након чега ће вјерници моћи да запале своје свијеће.

Благодатни огањ, који се сваке године појављује на Велику суботу у Храму Васкрсења у Јерусалиму, сматра се једним од највећих чуда православља и симболизује Христово васкрсење и побједу над смрћу.

Према предању, пламен се појављује у Кувуклији, капели Христовог гроба, и у првим тренуцима не пече, већ представља знак божанске благодати који вјерници шире даље.

Доношење Благодатног огња у Србију има посебан духовни значај, јер омогућава вјерницима да празник Васкрса дочекају са светлошћу која долази са самог мјеста Христовог страдања и васкрсења.