
Episkop Sergije upozorio na ugrožena vjerska prava u sistemu odbrane BiH
Episkop bihaćko-petrovački Sergije uputio je dopis najvišim zvaničnicima na nivou BiH u kojem ukazuje na, kako navodi, ugrožavanje vjerskih prava i sloboda pravoslavnih pripadnika u Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama BiH.
On se, u svojstvu vojnog episkopa i predstavnika Srpske pravoslavne crkve u sistemu odbrane, obratio srpskom članu Predsjedništva BiH, predsjedavajućoj Savjeta ministara, ministrima i drugim zvaničnicima.
Problem se, prema njegovim riječima, odnosi na način obilježavanja vjerskih praznika, odnosno da li se oni tretiraju kao neradni dani ili kao plaćeno odsustvo.
Episkop navodi da je ranija praksa, prema kojoj su pravoslavni praznici bili regulisani odlukama ministra, od ove godine izmijenjena, te da se sada primjenjuju odredbe Zakona o radu u institucijama BiH i Zakona o službi u Oružanim snagama BiH.
Prema njegovim ocjenama, time se onemogućava korišćenje četiri dana koja su Zakonom o praznicima Republike Srpske definisana kao vjerski praznici, što predstavlja selektivnu primjenu zakona.
Episkop Sergije ističe da se vjerski praznici ne mogu izjednačiti sa plaćenim odsustvom, jer su praznici unaprijed utvrđeni kao neradni dani i ne zahtijevaju odobrenje poslodavca.
S druge strane, iz Ministarstva odbrane BiH navode da je pravo na odsustvo radi vjerskih potreba regulisano zakonom, te da zaposleni imaju pravo na dva dana plaćenog i četiri dana neplaćenog odsustva tokom godine.
Potvrđeno je da su povodom ovog pitanja već pokrenute određene aktivnosti, kako bi se razmotrile sve okolnosti i pronašlo rješenje.
Šta Vi mislite o ovome?