Vojska rs.jpeg

Епископ Сергије упозорио на угрожена вјерска права у систему одбране БиХ

Епископ бихаћко-петровачки Сергије упутио је допис највишим званичницима на нивоу БиХ у којем указује на, како наводи, угрожавање вјерских права и слобода православних припадника у Министарству одбране и Оружаним снагама БиХ.

Он се, у својству војног епископа и представника Српске православне цркве у систему одбране, обратио српском члану Предсједништва БиХ, предсједавајућој Савјета министара, министрима и другим званичницима.

Проблем се, према његовим ријечима, односи на начин обиљежавања вјерских празника, односно да ли се они третирају као нерадни дани или као плаћено одсуство.

Епископ наводи да је ранија пракса, према којој су православни празници били регулисани одлукама министра, од ове године измијењена, те да се сада примјењују одредбе Закона о раду у институцијама БиХ и Закона о служби у Оружаним снагама БиХ.

Према његовим оцјенама, тиме се онемогућава коришћење четири дана која су Законом о празницима Републике Српске дефинисана као вјерски празници, што представља селективну примјену закона.

Епископ Сергије истиче да се вјерски празници не могу изједначити са плаћеним одсуством, јер су празници унапријед утврђени као нерадни дани и не захтијевају одобрење послодавца.

С друге стране, из Министарства одбране БиХ наводе да је право на одсуство ради вјерских потреба регулисано законом, те да запослени имају право на два дана плаћеног и четири дана неплаћеног одсуства током године.

Потврђено је да су поводом овог питања већ покренуте одређене активности, како би се размотриле све околности и пронашло рјешење.