Luka mediji.jpeg

Vlasnici imanja u blizini Rudnika i termoelektrane „Ugljevik“ u narednom periodu će dobiti pisane garancije o tome kojom dinamikom i u kom pravcu će se širiti rudarski radovi, najavio je generalni direktor „Elektroprivrede Republike Srpske“ Luka Petrović nakon sastanka sa mještanima i predstavnicima nadležnih institucija.

„Nećemo dozvoliti da linija napredovanja rudnika i mehanizacije dođe 100 ili 200 metara do kuća, a da to nije kupljeno“, naglasio je Petrović.

Petrović je poručio da je stanovnicima dosta usmenih obećanja i da traže jasne i konkretne garancije, te da će RiTE „Ugljevik“ za ugovore o otkupu zemljišta, bilo da se realizuju odmah ili u narednom periodu, izdati mjenice kako bi ljudi imali sigurnost da će isplata biti izvršena.

„U posljednjih 10 godina nije bio eksproprijacije koliko u prethodne dvije“, rekao je Petrović novinarima, dodajući da će se propusti iz ranijeg perioda nastojati nadoknaditi tokom ove i naredne godine.

„Mislimo da su to dvije kapitalne godine, iako Ugljevik Istok dva ima mogućnost eksploatacije 20 godina. Ljudi su u strahu da će im doći mašina na 50 metara od kuće i očekuju neku zaštitu i Pravobranilaštva i investitora“, naveo je Petrović.

On je dodao da će dogovori sa sastanka biti uneseni u zapisnik, te da će uprava RiTE „Ugljevik“ imati obavezu da u svim selima pojasni dinamiku i faze radova.

„Mi bismo voljeli da se ovo završi što prije, ali znamo da su sada nikakve finansijske mogućnosti RiTE Ugljevika jer je vidljivo u ovoj godini da od 12 mjeseci neće raditi minimalno tri, zbog remonata i nedostatka uglja. A, kad RiTE Ugljevik ne radi, onda neko mora da isplaćuje obaveze. Te obaveze će do daljeg isplaćivati Matično preduzeće pozajmicama RiTE Ugljeviku kako bi i to preduzeće i radnici bili mirni“, rekao je Petrović.

On je podsjetio da je odlukom Vlade Republike Srpske, ustupanjem koncesije „Istok dva“, ovom preduzeću obezbijeđena perspektiva dugoročnog rada.

„Krećemo od sutra. Na spisku su već 52 domaćinstva da se izvrši plaćanje u najkraćem mogućem roku“, naglasio je Petrović.

Generalni direktor „Elektroprivrede Republike Srpske“ ocijenio je da je sastanak u RiTE „Ugljevik“ bio veoma značajan i da su svi učesnici preuzeli konkretne obaveze.

On je naveo da su razmatrana četiri ključna pitanja – rješavanje vodosnabdijevanja, koje je preuzela opština Ugljevik, pitanje elektromreže i regulacije napona u pojedinim naseljima oko rudnika, što je u nadležnosti „Elektrodistribucije Bijeljina“, te izgradnja puta Perići–Sarije–Jablani–Mezgraja, dužine oko osam kilometara i vrijednosti do sedam miliona KM.

„Treće je pitanje puta Perići-Sarije-Jablani-Mezgraja, dužine oko osam kilometara, vrijednosti do sedam miliona KM. Regionalni put je širine minimalno 5,5 metara, sa završenim asfaltnim slojem. Investitori su RiTE Ugljevik, ali zbog nemogućnosti finansiranja, Vlada Srpske će zadužiti Puteve i Elektroprivredu Republike Srpske da finansiraju izgradnju“, naveo je Petrović.

On je istakao da je eksproprijacija zemljišta najosjetljivije pitanje, te da je neophodno utvrditi jasnu dinamiku otkupa.

„Iz tih razloga smo se danas obavezali da ćemo otkupiti i to zemljište koje je bilo u eksploatacionom polju Istoka jedan. Dat je rok od petnaestak dana Upravi ovog preduzeća da nam napravi vrijednost tih imanja u Istoku jedan i da se taj dio završi“, rekao je Petrović.

Govoreći o rokovima plaćanja, naveo je da će isplate biti različite – neki će sredstva dobiti u roku od mjesec dana, neki u periodu do godinu dana, ali da je ključno da će sva zemlja biti otkupljena.

Petrović je dodao da će se otkupljivati sva imanja koja su obuhvaćena koncesionim poljem „Istok dva“, u skladu sa napredovanjem radova na lokalitetu Gajići i širem području.

„Imamo Gajiće, imamo drugi pojas Istoka dva, koji će se raditi vjerovatno u više faza. Cilj je na kraju da se spoji Istok jedan i Istok dva, da to bude jedna linija fronta u rudarskom kopu“, pojasnio je Petrović.