
Власници имања у близини Рудника и термоелектране „Угљевик“ у наредном периоду ће добити писане гаранције о томе којом динамиком и у ком правцу ће се ширити рударски радови, најавио је генерални директор „Електропривреде Републике Српске“ Лука Петровић након састанка са мјештанима и представницима надлежних институција.
„Нећемо дозволити да линија напредовања рудника и механизације дође 100 или 200 метара до кућа, а да то није купљено“, нагласио је Петровић.
Петровић је поручио да је становницима доста усмених обећања и да траже јасне и конкретне гаранције, те да ће РиТЕ „Угљевик“ за уговоре о откупу земљишта, било да се реализују одмах или у наредном периоду, издати мјенице како би људи имали сигурност да ће исплата бити извршена.
„У посљедњих 10 година није био експропријације колико у претходне двије“, рекао је Петровић новинарима, додајући да ће се пропусти из ранијег периода настојати надокнадити током ове и наредне године.
„Мислимо да су то двије капиталне године, иако Угљевик Исток два има могућност експлоатације 20 година. Људи су у страху да ће им доћи машина на 50 метара од куће и очекују неку заштиту и Правобранилаштва и инвеститора“, навео је Петровић.
Он је додао да ће договори са састанка бити унесени у записник, те да ће управа РиТЕ „Угљевик“ имати обавезу да у свим селима појасни динамику и фазе радова.
„Ми бисмо вољели да се ово заврши што прије, али знамо да су сада никакве финансијске могућности РиТЕ Угљевика јер је видљиво у овој години да од 12 мјесеци неће радити минимално три, због ремоната и недостатка угља. А, кад РиТЕ Угљевик не ради, онда неко мора да исплаћује обавезе. Те обавезе ће до даљег исплаћивати Матично предузеће позајмицама РиТЕ Угљевику како би и то предузеће и радници били мирни“, рекао је Петровић.
Он је подсјетио да је одлуком Владе Републике Српске, уступањем концесије „Исток два“, овом предузећу обезбијеђена перспектива дугорочног рада.
„Kрећемо од сутра. На списку су већ 52 домаћинства да се изврши плаћање у најкраћем могућем року“, нагласио је Петровић.
Генерални директор „Електропривреде Републике Српске“ оцијенио је да је састанак у РиТЕ „Угљевик“ био веома значајан и да су сви учесници преузели конкретне обавезе.
Он је навео да су разматрана четири кључна питања – рјешавање водоснабдијевања, које је преузела општина Угљевик, питање електромреже и регулације напона у појединим насељима око рудника, што је у надлежности „Електродистрибуције Бијељина“, те изградња пута Перићи–Сарије–Јаблани–Мезграја, дужине око осам километара и вриједности до седам милиона КМ.
„Треће је питање пута Перићи-Сарије-Јаблани-Мезграја, дужине око осам километара, вриједности до седам милиона KМ. Регионални пут је ширине минимално 5,5 метара, са завршеним асфалтним слојем. Инвеститори су РиТЕ Угљевик, али због немогућности финансирања, Влада Српске ће задужити Путеве и Електропривреду Републике Српске да финансирају изградњу“, навео је Петровић.
Он је истакао да је експропријација земљишта најосјетљивије питање, те да је неопходно утврдити јасну динамику откупа.
„Из тих разлога смо се данас обавезали да ћемо откупити и то земљиште које је било у експлоатационом пољу Истока један. Дат је рок од петнаестак дана Управи овог предузећа да нам направи вриједност тих имања у Истоку један и да се тај дио заврши“, рекао је Петровић.
Говорећи о роковима плаћања, навео је да ће исплате бити различите – неки ће средства добити у року од мјесец дана, неки у периоду до годину дана, али да је кључно да ће сва земља бити откупљена.
Петровић је додао да ће се откупљивати сва имања која су обухваћена концесионим пољем „Исток два“, у складу са напредовањем радова на локалитету Гајићи и ширем подручју.
„Имамо Гајиће, имамо други појас Истока два, који ће се радити вјероватно у више фаза. Циљ је на крају да се споји Исток један и Исток два, да то буде једна линија фронта у рударском копу“, појаснио је Петровић.
Шта Ви мислите о овоме?