M dodik.jpeg

Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da je koncentracija napada na prava Republike Srpske toliko jaka da je, kako kaže, jedini način da se Srpska sačuva pravo naroda na samoopredjeljenje i samostalnost.

Dodik je istakao da je pravo naroda na samoopredjeljenje političko pravo koje je verifikovano u Ujedinjenim nacijama, te naglasio da Republika Srpska ne pravi nikakve vojne ili druge pripreme, već da će eventualne korake preduzimati isključivo političkom voljom, u trenutku kada on i njeni prijatelji ocijene da je to neophodno.

Govoreći o predstojećoj posjeti Sjedinjenim Američkim Državama, gdje će prisustvovati molitvenom doručku, Dodik je naveo da će se tokom boravka dogoditi dvije veoma važne stvari za Republiku Srpsku, te da će imati dva značajna sastanka, što je, kako je rekao, i bio razlog njegove odluke da putuje.

On je ocijenio da su na sastancima na najvišem nivou između Amerike i Rusije već riješena brojna aktuelna geopolitička pitanja, podsjećajući na primjer Grenlanda i pravo na samoopredjeljenje, uz ocjenu da se prema Republici Srpskoj godinama primjenjuju dvostruki standardi.

Govoreći o američkim sankcijama, Dodik je rekao da je tražio da budu ukinute i predstavnicima SDS-a, ali da ta stranka nije željela da potpiše zahtjev, zbog čega su, kako je naveo, njihovi ljudi ostali pod sankcijama.

On je naglasio da podržava Donalda Trampa još od njegovog prvog izbora za predsjednika Sjedinjenih Država i da je to, prema njegovom mišljenju, doprinijelo ukidanju američkih sankcija, ističući da vjeruje da je nova administracija „prava Amerika“.

Dodik je ocijenio da je Republika Srpska danas, po ponašanju struktura na vlasti, jedna od najsuverenijih i najslobodnijih u regionu, naglasivši da je ključ njenog postojanja sloboda i okupljanje naroda oko jasnih politika Srpske, te poručio da je njen cilj mirni razlaz u BiH.

Govoreći o spoljnopolitičkim aktivnostima, Dodik je naveo da su njegove posjete Mađarskoj i Izraelu bile izuzetno uspješne, te potvrdio da će naredne sedmice boraviti u Beogradu, Parizu i Vašingtonu.

On je rekao da je sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom razgovarao o ekonomiji, saradnji, pitanjima Evropske unije, ratu u Ukrajini i BiH, ističući da Mađarska ima najviše razumijevanja za Balkan.

Dodik je dodao da će Orban učestvovati u razgovorima o Balkanu sa najvišim američkim predstavnicima, te ocijenio da je i posjeta Izraelu bila impresivna, navodeći da je imao sastanak sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.

Prema njegovim riječima, u svijetu sve manje ima nerazumijevanja za pitanja u vezi sa Dejtonskim sporazumom i da je opštepoznato da je BiH nefunkcionalna i nametnuta država.