M dodik.jpeg

Лидер СНСД-а Милорад Додик изјавио је да је концентрација напада на права Републике Српске толико јака да је, како каже, једини начин да се Српска сачува право народа на самоопредјељење и самосталност.

Додик је истакао да је право народа на самоопредјељење политичко право које је верификовано у Уједињеним нацијама, те нагласио да Република Српска не прави никакве војне или друге припреме, већ да ће евентуалне кораке предузимати искључиво политичком вољом, у тренутку када он и њени пријатељи оцијене да је то неопходно.

Говорећи о предстојећој посјети Сједињеним Америчким Државама, гдје ће присуствовати молитвеном доручку, Додик је навео да ће се током боравка догодити двије веома важне ствари за Републику Српску, те да ће имати два значајна састанка, што је, како је рекао, и био разлог његове одлуке да путује.

Он је оцијенио да су на састанцима на највишем нивоу између Америке и Русије већ ријешена бројна актуелна геополитичка питања, подсјећајући на примјер Гренланда и право на самоопредјељење, уз оцјену да се према Републици Српској годинама примјењују двоструки стандарди.

Говорећи о америчким санкцијама, Додик је рекао да је тражио да буду укинуте и представницима СДС-а, али да та странка није жељела да потпише захтјев, због чега су, како је навео, њихови људи остали под санкцијама.

Он је нагласио да подржава Доналда Трампа још од његовог првог избора за предсједника Сједињених Држава и да је то, према његовом мишљењу, допринијело укидању америчких санкција, истичући да вјерује да је нова администрација „права Америка“.

Додик је оцијенио да је Република Српска данас, по понашању структура на власти, једна од најсуверенијих и најслободнијих у региону, нагласивши да је кључ њеног постојања слобода и окупљање народа око јасних политика Српске, те поручио да је њен циљ мирни разлаз у БиХ.

Говорећи о спољнополитичким активностима, Додик је навео да су његове посјете Мађарској и Израелу биле изузетно успјешне, те потврдио да ће наредне седмице боравити у Београду, Паризу и Вашингтону.

Он је рекао да је са мађарским премијером Виктором Орбаном разговарао о економији, сарадњи, питањима Европске уније, рату у Украјини и БиХ, истичући да Мађарска има највише разумијевања за Балкан.

Додик је додао да ће Орбан учествовати у разговорима о Балкану са највишим америчким представницима, те оцијенио да је и посјета Израелу била импресивна, наводећи да је имао састанак са израелским премијером Бењамином Нетанјахуом.

Према његовим ријечима, у свијету све мање има неразумијевања за питања у вези са Дејтонским споразумом и да је општепознато да је БиХ нефункционална и наметнута држава.