Profesori pravoslavnog, rimokatoličkog i islamskog fakulteta iz BiH i Republike Srpske složili su se da u državi kakva je BiH ne bilo moguće održati mir bez religije, dok je za suživot različitih nacija neophodno da se prednost da pomirenju ispred istine.

teologija u javnoj sferi.jpg

Ovo je glavna poruka panel diskusije „Teologija–istina-pomirenje: pojam mira u svetim spisima“ koja je večeras priređena u okviru Šestog simpozijuma „Teologija u javnoj sferi“, koji se održava u Trebinju.

Dekan Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta „Sveti Vasilije Ostroški“ Univerziteta u Istočnom Sarajevu prof. dr Vladislav Topalović kazao je da je veoma važna kultura mira i da bi u BiH buknuo rat da nema religije, koja je, zapravo, glavni krivac za mir.

On je istakao i da je za mir veoma važno da istina ne bude važnija od pomirenja i praštanja.

„Istina ponekad može i da ubije. Ona je, ponekad, golotinja koju treba sakriti. Zato je važno da prvo istaknemo pomirenje, pa tek onda istinu, za koju će se, zatim, stvoriti sasvim drugačija percepcija“, naveo je Topalović.

Topalović je kazao da su upravo mir i pomirenje dvije najvažnije stvari za suživot multinacionalnih država, kakva je, između ostalih, i BiH.

Dekan Rimokatoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu prof. dr Darko Tomašević kazao je da kada se uspostavi mir da se na istinu gleda sasvim drugačije, iz Božije perspektive.

On je istakao da je odgovornost za održvanje mira na svima – sveštenicima i imamima, ali i vjernicima.

„Svi snosimo odgovornost za mir. Pitanje je koliko su tokom ratnih sukoba sveštenici slušali šta im Isus govori, a on kaže da se ljubi svoj neprijatelj, pa i onaj koji je sa druge strane nišana. A vjernici, koji dođu na misu, liturgiju ili u džamiju, nerijetko, ne čuju šta im se kaže tokom propovijedi“, naveo je Tomašević.

Tomašević je rekao da predstavnici tri teološka fakulteta rade na otvaranju zajedničkog studija koji će doprinijeti, prvenstveno, stvaranju teološkog mira u BiH.

Dekan Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu prof. dr Zuhdija Hasanović istakao je da je, osim mira i pomirenja, veoma važan dijalog o svemu onome o čemu se konfesije razlikuju i ne dijele isti stav ili mišljenje.

„Traganje za istinom je bolno. Zato je pomirenje ono što nam svima treba“, naveo je Hasanović.

On je rekao da muslimani, kao i pripadnici drugih religija, nerijetko samovoljno tumače svete spise, u ovom slučaju Kuran.

„Zato vezuju terorizam i islam. Ali, ubijati nevine osobe, što vezuju za islam, apsurdno je i to je nešto što nema veze sa islamom. Mi smo vjernici samo u džamiji ili crkvi, a van toga rijetko da je neko u svom ponašanju odgovoran prema samom Bogu“, poručio je Hasanović.

Nakon panel diskusije otvorena je izložba fotografija „Lično-portreti žrtava rata“, čiji je autor Velija Hasanbegović.

Simpozijum će biti nastavljen sutra predavanjima na teme „Uticaj informacionih tehnologija na proces obrazovanja omladine i naučnog stvaralaštva“ koje će održati profesor Elektrotehničkog fakulteta iz Beograda Željko Đurović, zatim „Država-mogući koncepti“ koje će održati profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Miodrag Zec i „Crkva, mediji, kritika-šta je 'Teologija.net'“ koje će prirediti glavni i odgovorni urednik ovog internet portala Blagoje Pantelić.

U 13.00 časova biće priređena prezentacija idejnog rješenja spomen sela u Mrkonjićima u Popovom polju, kome će prisustvovati i premijer Republike Srpske Radovan Višković.

U poslijepodnevnim časovima biće predstavljena knjiga Tumačenje pisma u pravoslavnoj crkvi: značaj kontekstualne hermeneutike za pravoslavne biblijske studije“, čiji je autor prof. dr Predrag Dragutinović.

U 17.30 časova najavljena je panel diskusija „Mit, nacija, crkva, država“, čiji su učesnici doc. dr Dušan Krcunović sa Filozofskog fakulteta u Podgorici, prof. dr Bogoljub Šijaković sa Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu i prof. dr Srđan Škuljić sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Simpozijum organizuje Centar za filozofiju i teologiju iz Trebinja.