S obzirom na to da je situacija u našem gradu, državi i regionu poprilično teška postavlja se pitanje da li su mlade generacije spremne da nastave školovanje i pored toga?!

diploma

Šta je to što može motivisati jednog maturanta da se pun entuzijazma odluči za odlazak na fakultet, kada smo svjedoci da je sve više ekonomista, pravnika, inženjera na birou, ili koji pak obavljaju poslove koji nemaju veze sa njihovim zvanjem, samo da bi preživjeli?!

Svakodnevno čujemo da ljudi gube posao, oni koji ga imaju su nezadovoljni, i da li ima tračka svjetlosti u toj crnoj rupi koja obavija našu realnost?! Navedene činjenice mogu veoma demotivisati, ali zar rad na sebi i izgrađivanje sopstvene ličnosti, te napredovanje, nije nešto čemu mladi čovjek danas treba da teži, jer dokle će u suprotnom dogurati ovo naše društvo?!

Sve su ovo manje-više retorska pitanja, odgovori svima nama u trenutnoj situaciji poprilično očigledni, ali to definitivno ne treba da predstavlja znak STOP na putu mladim generacijama ili da ih usmjeri u slijepu ulicu, iz koje nema izlaza ili je povratak na pravi put trnovit. Zbog toga stvari treba pogledati iz malo drugačijeg ugla, i naoružati se optimizmom.

Situacija je takava kakva jeste, u potpunosti nezavidna, ali znak za još veću uzbunu bi bio ako bi manji broj mladih odlučio da se školuje.

Velikom procentu roditelja je teško danas izdvojiti novac za školovanje, daleko od kuće, u većim gradovima, ali većina će se svim silama potruditi da svom djetetu obezbijedi odlazak na fakultet. Prema tome, mladi ljudi trebalo bi da se potrude i da ne posustaju. Uspjeh i trud će sasvim sigurno biti nagrađeni. Tužno je reći, ali ako ne u našem gradu, onda možda negdje drugo. Njihovi vršnjaci u razvijenijim i bolje uređenim državama upisuju fakultete, uporedo obavljaju praksu i samim tim zatim lako dobijaju poslove i mogućnost da napreduju.

Međutim, ni našim studentima nije onemogućemo da se potrude i odu na razmjenu studenata, provedu godinu u inostranstvu, nadograde svoje znanje i vrate se ponosni na sebe i spremni da pokažu svoje znanje.
Sasvim je sigurno da će i našem društvu, vrlo brzo, biti potrebna armija školovanih, uspješnih, mladih stručnjaka koja će se boriti da se stanje kakvo je sada promijeni na bolje. A takvo vrijeme će sigurno doći. I upravo zbog toga mladi treba da se potrude, da ne odustaju zbog one rečenice ''Ma isto nam se piše, i sa diplomom i bez nje'',  jer treba svi zajedno da vjerujemo da će biti bolje!