Granica pretres.jpeg

Држављанка БиХ кажњена са 4.800 евра: На граници није пријавила више од 20.000 евра

Држављанка Босне и Херцеговине кажњена је са 4.800 евра након што је на граничном прелазу Каменско приликом уласка у Хрватску покушала унијети 20.040 евра и 2.750 конвертибилних марака, а да новац није пријавила надлежним органима.

Како је саопштила Царинска управа Хрватске, случај се догодио 25. јуна, када је током граничне контроле утврђено да путница, која је у Хрватску ушла путничким возилом са регистарским ознакама БиХ, није испунила законску обавезу пријаве готовине. Непријављени новац пронађен је у њеном ручном пртљагу, преносе Независне.

Због кршења Закона о девизном пословању изречена јој је новчана казна у износу од 4.800 евра.

Из хрватске Царинске управе подсјећају да су сви путници који приликом уласка у или изласка из Европске уније преносе готовину у вриједности од 10.000 евра или више обавезни да тај новац пријаве царини или граничној полицији, писаним или електронским путем.

Дан раније забиљежен је сличан случај на граничном прелазу Бајаково, гдје је држављанин Италије покушао да у ЕУ унесе 65.000 евра без пријаве. Новац је пронађен сакривен испод сједишта аутомобила, а због прекршаја му је изречена новчана казна од 13.200 евра.