
Državljanka BiH kažnjena sa 4.800 evra: Na granici nije prijavila više od 20.000 evra
Državljanka Bosne i Hercegovine kažnjena je sa 4.800 evra nakon što je na graničnom prelazu Kamensko prilikom ulaska u Hrvatsku pokušala unijeti 20.040 evra i 2.750 konvertibilnih maraka, a da novac nije prijavila nadležnim organima.
Kako je saopštila Carinska uprava Hrvatske, slučaj se dogodio 25. juna, kada je tokom granične kontrole utvrđeno da putnica, koja je u Hrvatsku ušla putničkim vozilom sa registarskim oznakama BiH, nije ispunila zakonsku obavezu prijave gotovine. Neprijavljeni novac pronađen je u njenom ručnom prtljagu, prenose Nezavisne.
Zbog kršenja Zakona o deviznom poslovanju izrečena joj je novčana kazna u iznosu od 4.800 evra.
Iz hrvatske Carinske uprave podsjećaju da su svi putnici koji prilikom ulaska u ili izlaska iz Evropske unije prenose gotovinu u vrijednosti od 10.000 evra ili više obavezni da taj novac prijave carini ili graničnoj policiji, pisanim ili elektronskim putem.
Dan ranije zabilježen je sličan slučaj na graničnom prelazu Bajakovo, gdje je državljanin Italije pokušao da u EU unese 65.000 evra bez prijave. Novac je pronađen sakriven ispod sjedišta automobila, a zbog prekršaja mu je izrečena novčana kazna od 13.200 evra.
Šta Vi mislite o ovome?