Toplotni talas.jpeg

Toplotni talas koji je zahvatio zapadnu Evropu proširio se i na region, a u Bosni i Hercegovini i susjednim zemljama na snazi je narandžasti meteo alarm zbog temperatura koje bi tokom vikenda i početkom naredne sedmice mogle dostići i do 39 stepeni Celzijusa.

Zdravstvene ustanove i zavodi za javno zdravlje upozoravaju građane da prilagode svoje ponašanje ekstremnim vremenskim uslovima, posebno tokom najtoplijeg dijela dana, prenose Nezavisne.

Preporuke uključuju izbjegavanje boravka na otvorenom u periodu najvećih vrućina, boravak u rashlađenim prostorijama, kao i povećan unos tečnosti tokom dana.

Ljekari upozoravaju da visoke temperature najviše opterećuju kardiovaskularni sistem, posebno srce, koje u ovim uslovima radi pod pojačanim naporom.

„Organizam se prilagođava znojenjem i širenjem krvnih sudova, ali srce u tom procesu radi intenzivnije. Kod osoba sa hroničnim oboljenjima rizici su znatno veći“, navode ljekari.

Iako se naglašava da se ovakve temperature ne trebaju posmatrati sa strahom, stručnjaci ističu da je neophodno racionalno ponašanje i izbjegavanje nepotrebnog fizičkog opterećenja.

Posebno se apeluje na stariju populaciju i hronične bolesnike da u najtoplijem dijelu dana ostanu u zatvorenom prostoru i aktivnosti planiraju u jutarnjim ili večernjim časovima.

Za osobe koje rade na otvorenom preporučuje se češća hidratacija, unos elektrolita i lakše hrane, kao i redovni odmori u hladu.

Lekari takođe upozoravaju da je česta greška potpuno izbjegavanje klimatizacije, što može biti veći rizik nego razlika između unutrašnje i spoljne temperature.

„Veći problem je kada ljudi uopšte ne koriste rashladne uređaje. Potrebno je umjereno hlađenje i postepeno prilagođavanje pri izlasku napolje“, ističu stručnjaci.

Posebno se upozorava na opasnost od toplotnog udara, koji predstavlja ozbiljno životno ugrožavajuće stanje i zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Zdravstveni radnici apeluju da se stariji članovi porodice redovno obilaze i prate, kako bi se spriječile komplikacije izazvane dehidracijom i pregrijavanjem organizma.

Građanima se savjetuje da unose dovoljno tečnosti, ali i da izbjegavaju pretjerano unošenje vode bez elektrolita, kako ne bi došlo do poremećaja u organizmu.

Očekuje se da će visoke temperature potrajati i u narednim danima, uz moguće kratkotrajno osvježenje sredinom sedmice.