Toplotni talas.jpeg

Топлотни талас који је захватио западну Европу проширио се и на регион, а у Босни и Херцеговини и сусједним земљама на снази је наранџасти метео аларм због температура које би током викенда и почетком наредне седмице могле достићи и до 39 степени Целзијуса.

Здравствене установе и заводи за јавно здравље упозоравају грађане да прилагоде своје понашање екстремним временским условима, посебно током најтоплијег дијела дана, преносе Независне.

Препоруке укључују избјегавање боравка на отвореном у периоду највећих врућина, боравак у расхлађеним просторијама, као и повећан унос течности током дана.

Љекари упозоравају да високе температуре највише оптерећују кардиоваскуларни систем, посебно срце, које у овим условима ради под појачаним напором.

„Организам се прилагођава знојењем и ширењем крвних судова, али срце у том процесу ради интензивније. Код особа са хроничним обољењима ризици су знатно већи“, наводе љекари.

Иако се наглашава да се овакве температуре не требају посматрати са страхом, стручњаци истичу да је неопходно рационално понашање и избјегавање непотребног физичког оптерећења.

Посебно се апелује на старију популацију и хроничне болеснике да у најтоплијем дијелу дана остану у затвореном простору и активности планирају у јутарњим или вечерњим часовима.

За особе које раде на отвореном препоручује се чешћа хидратација, унос електролита и лакше хране, као и редовни одмори у хладу.

Лекари такође упозоравају да је честа грешка потпуно избјегавање климатизације, што може бити већи ризик него разлика између унутрашње и спољне температуре.

„Већи проблем је када људи уопште не користе расхладне уређаје. Потребно је умјерено хлађење и постепено прилагођавање при изласку напоље“, истичу стручњаци.

Посебно се упозорава на опасност од топлотног удара, који представља озбиљно животно угрожавајуће стање и захтијева хитну медицинску помоћ.

Здравствени радници апелују да се старији чланови породице редовно обилазе и прате, како би се спријечиле компликације изазване дехидрацијом и прегријавањем организма.

Грађанима се савјетује да уносе довољно течности, али и да избјегавају претјерано уношење воде без електролита, како не би дошло до поремећаја у организму.

Очекује се да ће високе температуре потрајати и у наредним данима, уз могуће краткотрајно освјежење средином седмице.