
Додјелом златне, сребрне и бронзане статуе „Јован Дучић“ завршен је 13. Међународни фестивал ветерана фолклора, извођачких ансамбала, пјевачких група и солиста „Вече фолклора поред Требишњице“, који је у Требињу окупио око 2.000 учесника из више земаља.
Највеће признање у конкуренцији извођачких ансамбала – статуа „Златни Јован Дучић“ – припало је КУД-у „Стеван Книћанин“ из Кнића код Крагујевца. Сребрну статуу освојио је КУД „Пљевља“, док је бронзана припала КУД-у „Младост 1947“ из Суботице.

У конкуренцији ветеранских фолклорних ансамбала, „Златни Јован Дучић“ освојио је ГКУД „Алат“ из Требиња. Друго мјесто припало је ансамблу „Фолклорика“ из Новог Сада, а треће КУД-у „Захумље“ из Никшића.
Међу мушким пјевачким групама најбоља је била група „Сава Владиславић“ из Гацка. Друго мјесто освојили су „Љубомирци“ из Требиња, а треће „Драгачевски вез“ из Лучана.
У конкуренцији женских пјевачких група статуу „Златни Јован Дучић“ освојио је КУД „Глигор Милићевић“ из Билеће. Сребрна статуа припала је групи „Драгачевски вез“ из Лучана, док је треће мјесто освојила група „Зора“ из Крагујевца.
Пехар за најбољи оркестар припао је КУД-у „Студеница“ из Ушћа, док је пехар „Марија Ристић“ освојио КУД „Крушик“ из Ваљева.

Овогодишња смотра окупила је 29 ансамбала, пјевачких и фолклорних група, ветерана фолклора, гуслара и вокалних солиста из Републике Српске, Србије, Црне Горе, Бугарске, Русије и Сједињених Америчких Држава.
Раjко Раденковић из КУД-а „Стеван Книћанин“ истакао је да им освојена статуа „Златни Јован Дучић“ представља велико признање за досадашњи рад, али и снажан подстрек за будућност.
„Ово је награда за наш досадашњи рад, али и мотивација да наставимо још боље. Имамо изузетно млад ансамбл. У ревијалном програму представили смо се кореографијом 'Игре из Ниша', а у такмичарском 'Играма из Левча'. Наредне године обиљежавамо 40 година постојања друштва, а тренутно окупљамо око 120 чланова“, рекао је Раденковић.
Организатор фестивала био је АНИ „Јован Дучић“, уз подршку Града Требиња.



Шта Ви мислите о овоме?