
Unija poslodavaca i Savez sindikata Republike Srpske razgovaraju sa Vladom Srpske o mogućnosti uvođenja neoporezive 13. plate, ali i o mjerama za poboljšanje materijalnog statusa radnika.
Potpredsjednik Unije poslodavaca Saša Trivić rekao je da bi uvođenje 13. plate bilo dobra podsticajna mjera Vlade Republike Srpske, prenosi Provjereno.
On je naveo da svaka plata koja nije zarađena, već je administrativno povećana, proizvodi inflaciju. S jedne strane, kako kaže, građani finalne proizvode plaćaju skuplje, dok su, s druge strane, oni koji izvoze sve manje konkurentni.
Trivić ističe da je problem u strukturi privrede, jer ona nije dovoljno automatizovana niti produktivna.
Govoreći o mogućnosti uvođenja 13. plate, Trivić je naglasio da bi to bila opcija samo za poslodavce koji imaju sredstva da je isplate.
Prema njegovim riječima, pomoć bi se ogledala u tome da 13. plata bude neoporeziva, što bi značilo da radnik dobije veći iznos nego u slučaju redovno oporezovane isplate.
„To znači da će za radnika biti 50 odsto veća, ako je za onog poslodavca koji može“, rekao je Trivić.
Sekretar Saveza sindikata Republike Srpske Danko Ružičić kaže da i Unija poslodavaca i Savez sindikata pojedinačno razgovaraju sa Vladom Srpske.
On je naveo da je posljednji razgovor Saveza sindikata sa predstavnicima Vlade održan prije osam dana.
„Mi smo došli do određenih rezultata i dogovora, ali još uvijek nismo sjeli da razgovaramo o ovim pitanjima i načinu na koji treba popraviti materijalni status radnika“, rekao je Ružičić za RTRS.
On je dodao da Savez sindikata podržava pomoć Vlade Republike Srpske prerađivačkoj industriji kroz različite subvencije i podsticaje.
Ružičić je, međutim, ukazao da je dobit privrednih subjekata u Republici Srpskoj u 2025. godini bila veća za 19 odsto, dok je rast plata iznosio devet odsto.
Šta Vi mislite o ovome?