Radnici odlaze.jpeg

Унија послодаваца и Савез синдиката Републике Српске разговарају са Владом Српске о могућности увођења неопорезиве 13. плате, али и о мјерама за побољшање материјалног статуса радника.

Потпредсједник Уније послодаваца Саша Тривић рекао је да би увођење 13. плате било добра подстицајна мјера Владе Републике Српске, преноси Провјерено.

Он је навео да свака плата која није зарађена, већ је административно повећана, производи инфлацију. С једне стране, како каже, грађани финалне производе плаћају скупље, док су, с друге стране, они који извозе све мање конкурентни.

Тривић истиче да је проблем у структури привреде, јер она није довољно аутоматизована нити продуктивна.

Говорећи о могућности увођења 13. плате, Тривић је нагласио да би то била опција само за послодавце који имају средства да је исплате.

Према његовим ријечима, помоћ би се огледала у томе да 13. плата буде неопорезива, што би значило да радник добије већи износ него у случају редовно опорезоване исплате.

„То значи да ће за радника бити 50 одсто већа, ако је за оног послодавца који може“, рекао је Тривић.

Секретар Савеза синдиката Републике Српске Данко Ружичић каже да и Унија послодаваца и Савез синдиката појединачно разговарају са Владом Српске.

Он је навео да је посљедњи разговор Савеза синдиката са представницима Владе одржан прије осам дана.

„Ми смо дошли до одређених резултата и договора, али још увијек нисмо сјели да разговарамо о овим питањима и начину на који треба поправити материјални статус радника“, рекао је Ружичић за РТРС.

Он је додао да Савез синдиката подржава помоћ Владе Републике Српске прерађивачкој индустрији кроз различите субвенције и подстицаје.

Ружичић је, међутим, указао да је добит привредних субјеката у Републици Српској у 2025. години била већа за 19 одсто, док је раст плата износио девет одсто.