IMG_3458.jpeg

БЕОГРАД – Испред Палате „Албанија“ у центру Београда у петак увече окупили су се грађани након упозорења Друштва за заштиту и проучавање птица Србије да су младунци строго заштићене бијеле чиопе остали заробљени иза билборда са натписом „Србија побеђује“.

Према наводима еколога и биолога, постављено рекламно платно онемогућило је одраслим птицама приступ гнијездима и храњење младунаца, због чега им пријети угинуће од глади, преноси Бука.

На лице мјеста дошли су и чланови Збора Стари град, који су поднијели кривичну пријаву због постављања билборда.

У саопштењу Биолошког факултета наведено је да је бијела чиопа ријетка врста селице која се гнијезди у Србији, док остатак године проводи у Африци.

„Од 2018. године гнијезди се у Београду, а највећа колонија налази се управо на Палати ‘Албанија’“, саопштено је са факултета.

Стручњаци упозоравају да је ова врста у Србији сврстана у рањиве врсте, односно међу птице које се суочавају са високим ризиком од нестанка у природи.

Након реакција јавности, министар финансија Србије Синиша Мали изјавио је да ће спорни билборд бити уклоњен.

„Данас ће билборд бити склоњен, само да се мајстори окупе. Не знам ко је поставио тај билборд, али биће скинут“, рекао је Мали гостујући на ТВ Прва.

Он је додао да су критике упутили људи који су, како је навео, раније уништавали фасаде и систем образовања, али је потврдио да ће билборд ипак бити уклоњен како би птице могле несметано да приђу својим младунцима.