Vojska sad.jpeg

Америчка војска саопштила је да је извела нове нападе на југу Ирана, наводећи да су мете били ракетни системи и чамци који су, према тврдњама Вашингтона, покушавали да поставе мине.

Америчка Централна команда саопштила је да су напади изведени у самoodбрани, с циљем заштите америчких трупа од, како је наведено, пријетњи иранских снага.

Портпарол Централне команде, капетан Тим Хокинс, изјавио је да америчка војска наставља да брани своје снаге, али и да истовремено показује уздржаност током актуелног примирја.

Напади су, према наводима америчке стране, изведени у близини Бандар Абаса, лучког града на југу Ирана и сједишта иранске морнаричке базе на Ормуском мореузу.

Ирански државни медији раније су јавили да локалне власти истражују експлозије које су се чуле у том подручју, али Техеран се за сада није званично огласио поводом америчких напада.

Истовремено, преговори САД и Ирана о могућем споразуму и даље су неизвјесни. Амерички предсједник Доналд Трамп раније је изјавио да су двије стране близу договора, али је поручио преговарачима да не журе са потписивањем споразума.

Портпарол иранског Министарства спољних послова Есмаил Бакаи изјавио је да је постигнут напредак у разговорима, али да је прерано говорити о коначном договору.

Према наводима медија, могући споразум укључивао би продужење примирја за 60 дана, поновно отварање Ормуског мореуза и наставак разговора о иранском нуклеарном програму.

Једно од кључних питања остаје ирански високо обогаћени уранијум, за који САД траже да буде уништен или предат под међународни надзор.

Амерички и ирански званичници настављају дипломатске контакте, док ситуација на Блиском истоку и даље остаје веома осјетљива.