Iran amerika.jpeg

Сједињене Америчке Државе и Иран налазе се надомак новог споразума који би могао ублажити вишемјесечну кризу на Блиском истоку, омогућити постепено отварање Ормуског мореуза и довести до смањења иранских нуклеарних капацитета.

Амерички предсједник Доналд Трамп изјавио је да преговори теку „уредно и конструктивно“, али је поручио да Вашингтон неће журити са потписивањем коначног договора.

Према наводима америчких и регионалних званичника, Иран би у оквиру споразума пристао да се одрекне залиха високо обогаћеног уранијума, што представља један од главних захтјева САД.

Предвиђено је да Техеран у року од 60 дана смањи или пребаци залихе уранијума обогаћеног до 60 одсто чистоће, док би дио материјала могао бити пребачен у трећу земљу, а Русија је већ исказала спремност да га преузме.

Амерички званичници истичу да без потпуног спровођења тог дијела споразума неће бити укидања санкција Ирану.

Једна од кључних тачака односи се и на постепено поновно отварање Ормуског мореуза, важног пловног пута кроз који пролази велики дио свјетског извоза нафте и гаса.

Затварање мореуза након америчко-израелских напада на Иран крајем фебруара изазвало је поремећаје на глобалном енергетском тржишту и раст цијена енергената.

Према нацрту договора, Вашингтон би постепено ублажио блокаду иранских лука и омогућио ограничен извоз иранске нафте кроз посебна изузећа од санкција.

Споразум обухвата и прекид сукоба између Израела и Хезболаха у Либану, иако повремени оружани инциденти и даље трају на југу Либана.

Израелски премијер Бењамин Нетанјаху поручио је да сваки договор мора у потпуности уклонити, како је навео, „нуклеарну пријетњу из Ирана“, док САД истичу да Израел задржава право на самoodбрану.