luka petrovic.jpeg

Генерални директор „Електропривреде Републике Српске“ Лука Петровић поручио је да Хидроелектрана „Дабар“ остаје један од најважнијих енергетских пројеката Републике Српске, те да радови нису обустављени.

Петровић је, реагујући на, како је навео, бројне нетачне информације у јавности, истакао да кинески партнери нису напустили градилиште и да пројекат није стао.

Према његовим ријечима, до успоравања радова дошло је због вишемјесечног усаглашавања и додатних процедура са кинеском Ексим банком након пробијања тунела Невесиње–Дабар.

„Тунел ће бити завршен и предат у октобру“, рекао је Петровић.

Он је појаснио да је због банкарских процедура дошло до кашњења у исплатама према извођачу у износу већем од 32 милиона евра, али да проблем није у недостатку средстава нити код инвеститора.

„У том периоду извођач је привремено финансирао дио радова сопственим средствима како би се очувао континуитет изградње и спријечио застој на градилишту“, навео је Петровић.

Додао је да се очекује измирење заосталих обавеза у наредним данима, након чега би радови требало да буду настављени пуном динамиком.

Хидроелектрана „Дабар“ један је од кључних енергетских пројеката у оквиру система „Горњи хоризонти“, а њена изградња има велики значај за енергетски сектор Републике Српске.