
Отварањем изложбе „Слике“ Марка Тубића, синоћ је у Културном центру Требиње почела 11. Међународна умјетничка колонија „Коло“, која ће окупити 15 умјетника из Аустрије, Србије и Босне и Херцеговине.
Селектор колоније Дражен Милић рекао је да и ове године учествује десет гостујућих и пет домаћих сликара.
„Сада смо заиграли још једно коло. Циљ нам је да сваке године направимо мали искорак и да Требиње буде центар културних дешавања“, истакао је Милић.
О стваралаштву Марка Тубића говорила је историчар умјетности из Ваљева Марија Ђурић, нагласивши да је ријеч о једном од најзначајнијих умјетника из Србије.
„Тубић баштини насљеђе метафизичке умјетности, али га доноси на нов и оригиналан начин. Његова умјетност је нешто највриједније што у овом тренутку постоји на српској ликовној сцени“, рекла је Ђурићева.
Тубић је навео да је требињској публици представљен дио ширег опуса, насталог током три године, у којем се бави односом мушког и женског принципа.
„Свака слика је прича за себе, али суштински је ријеч о равнотежи између мушког и женског лика“, појаснио је аутор.
Изложбу је отворила начелник Одјељења за културу Града Требиња Слађана Скочајић, истичући значај колоније „Коло“, која из године у годину постаје све репрезентативнија.
У оквиру колоније вечерас ће у 20.00 часова у Музеју Херцеговине бити отворена изложба Братислава Радовановића. Хуманитарна аукција слика заказана је за 18. мај, а сав приход биће намијењен социјално угроженим категоријама. Завршна изложба радова насталих на овогодишњој колонији биће одржана 20. маја.
Шта Ви мислите о овоме?