Alen saranic.jpeg

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић изјавио је да је Приједлогом закона о измјенама и допунама Закона о обавезном здравственом осигурању омогућено радницима да траже рефундацију трошкова лијечења од послодавца уколико им нису уплаћени доприноси.

Шеранић је истакао да и важећи закон предвиђа да се права из здравственог осигурања могу користити само ако су доприноси уплаћени,преносе Независне.

„Уколико немате уплаћене доприносе, не можете користити права из области здравствене заштите“, рекао је Шеранић.

Према његовим ријечима, измјене закона рађене су на приједлог Фонда здравственог осигурања Републике Српске, како би се радницима пружила додатна заштита у случајевима када послодавац не измирује своје обавезе.

„Ако радник сам плати здравствену услугу јер му нису уплаћени доприноси, имаће право да од послодавца потражује надокнаду тих трошкова“, појаснио је Шеранић.

Он је додао да ће се о амандманима које је најавио Савез синдиката Републике Српске расправљати у оквиру сједнице Народне скупштине Републике Српске.