Azil.jpeg

TREBINJE - U gradskom parku u Trebinju sve češće se može vidjeti čopor napuštenih pasa, što kod roditelja izaziva strah i nesigurnost, posebno jer se radi o prostoru u kojem svakodnevno borave djeca.

Mnogi roditelji zbog toga izbjegavaju dijelove parka, nastojeći da zaštite najmlađe od potencijalne opasnosti, iako psi najčešće mirno borave u tom prostoru.

Ova situacija, međutim, nije nastala preko noći. Riječ je o problemu koji traje godinama, a koji je posljedica izostanka sistemskog rješenja. Nadležne službe, kako ističu građani, ne rade dovoljno na kontroli populacije pasa, njihovoj sterilizaciji, vakcinaciji i adekvatnom zbrinjavanju.

Dodatni problem predstavljaju ograničeni kapaciteti azila „Danica“, koji je od samog otvaranja popunjen, jer se, uprkos udomljavanjima, stalno pojavljuju novi napušteni psi. Azil, podsjećaju nadležni, nije trajno rješenje, već samo privremeno sklonište.

Situaciju dodatno pogoršava neodgovorno ponašanje pojedinih vlasnika koji napuštaju svoje ljubimce, čime direktno doprinose povećanju broja pasa lutalica.

Građani najčešće problem rješavaju tako što ga zaobilaze, ali upozoravaju da to nije dugoročno rješenje. Sve dok se ne preduzmu konkretne mjere, park neće biti potpuno bezbjedan ni za djecu ni za životinje.

Potrebno je, kako ističu, da se odgovornost jasno podijeli – između institucija koje moraju sistemski rješavati problem, vlasnika koji moraju snositi posljedice neodgovornog ponašanja, ali i društva koje ne smije ignorisati ovaj izazov.