Azil.jpeg

ТРЕБИЊЕ - У градском парку у Требињу све чешће се може видјети чопор напуштених паса, што код родитеља изазива страх и несигурност, посебно јер се ради о простору у којем свакодневно бораве дјеца.

Многи родитељи због тога избјегавају дијелове парка, настојећи да заштите најмлађе од потенцијалне опасности, иако пси најчешће мирно бораве у том простору.

Ова ситуација, међутим, није настала преко ноћи. Ријеч је о проблему који траје годинама, а који је посљедица изостанка системског рјешења. Надлежне службе, како истичу грађани, не раде довољно на контроли популације паса, њиховој стерилизацији, вакцинацији и адекватном збрињавању.

Додатни проблем представљају ограничени капацитети азила „Даница“, који је од самог отварања попуњен, јер се, упркос удoмљавањима, стално појављују нови напуштени пси. Азил, подсјећају надлежни, није трајно рјешење, већ само привремено склониште.

Ситуацију додатно погоршава неодговорно понашање појединих власника који напуштају своје љубимце, чиме директно доприносе повећању броја паса луталица.

Грађани најчешће проблем рјешавају тако што га заобилазе, али упозоравају да то није дугорочно рјешење. Све док се не предузму конкретне мјере, парк неће бити потпуно безбједан ни за дјецу ни за животиње.

Потребно је, како истичу, да се одговорност јасно подијели – између институција које морају системски рјешавати проблем, власника који морају сносити посљедице неодговорног понашања, али и друштва које не смије игнорисати овај изазов.