
БАЊАЛУКА – Одлука Владе Републике Српске о ограничавању маржи на одређене производе изазвала је бројне реакције јер обухвата воћни јогурт и чоколадно млијеко, док из ње изостају основне намирнице попут меса, тјестенине, воћа и поврћа.
Иако из Владе поручују да је мјера донесена у интересу грађана, јавност поставља питање зашто су у одлуку уврштени производи који се не сматрају основним животним намирницама.
Према одлуци донесеној 12. марта, максимална маржа ограничена је на шест одсто у велепродаји и осам одсто у малопродаји за производе као што су со, уље, маст, млијеко, јогурт, пшенично брашно, хљеб и шећер.
Међутим, формулација у одлуци оставила је простор за широка тумачења, па се под категорију „јогурт“ убрајају све врсте, укључујући и воћни и протеински, док се под „млијеком“ подразумијевају и чоколадно, безлактозно и друга варијантна млијека.
Истовремено, из ове категорије су изостављена биљна млијека, попут бадемовог и сојиног, што додатно указује на недосљедност у дефинисању обухвата.
Оваква одлука изазвала је конфузију међу трговцима, који упозоравају да различита тумачења могу довести до проблема у примјени и потенцијалних санкција, па поједини разматрају и правне кораке.
Из Привредне коморе Републике Српске наводе да производи попут воћног или протеинског јогурта не би требало да буду обухваћени оваквим мјерама, јер не спадају у основне животне намирнице.
Грађани, с друге стране, сматрају да одлука неће донијети значајне уштеде, јер не обухвата производе које свакодневно купују и који највише утичу на кућни буџет.
Из Министарства трговине и туризма Републике Српске истичу да је циљ мјере заустављање раста цијена и ублажавање удара на животни стандард становништва.
Шта Ви мислите о овоме?