
Цијене горива у БиХ могле би нагло скочити у наредним данима, а дизел би могао достићи чак 3,80 КМ по литру.
Стручњак за енергетику Алмир Бечаревић упозорио је да би, уколико цијене нафте на свјетским берзама остану између 115 и 118 долара по барелу, могло доћи до значајног поскупљења горива у БиХ.
Према његовим процјенама, дизел би могао достићи и до 3,80 КМ по литру, док би цијена бензина могла порасти на око три марке.
Он истиче да ће раст цијена нафте директно утицати на рафинерије, које ће потом повећати своје цијене, што ће се пренијети и на пумпе.
Подсјетио је да су рекордне цијене забиљежене 2022. године, када је дизел коштао 3,87 КМ, те да смо сада веома близу тог нивоа.
Додао је да би цијена нафте од 120 долара по барелу сигурно довела до нових рекорда на домаћем тржишту.
У међувремену, цијена гаса је од почетка сукоба на Блиском истоку порасла за око 100 одсто, што додатно утиче на енергетско тржиште.
Док неке земље региона већ предузимају мјере попут укидања акциза, у БиХ за сада нема конкретних корака у том правцу.
На појединим пумпама у Бањалуци дизел је већ достигао 3,29 КМ, а очекује се да ће цијене наставити да расту.
Шта Ви мислите о овоме?