Fond pio.jpeg

Fond PIO pozvao penzionere da do 30. aprila promijene način isplate.

Fond penzijsko-invalidskog osiguranja Republike Srpske uputio je posljednji poziv penzionerima koji penziju primaju putem punomoći da do 30. aprila promijene način isplate, jer bi u suprotnom od maja mogli ostati bez primanja.

Direktor Fonda PIO Republike Srpske Mladen Milić izjavio je da korisnici koji se na vrijeme ne opredijele za isplatu preko banke ili putem pošte mogu imati privremenu obustavu isplate.

„Poseban poziv upućujem onima koji imaju prijavljeno prebivalište u Republici Srpskoj, a žive u inostranstvu, da usklade svoj status sa zakonom“, rekao je Milić gostujući u programu Radija Republike Srpske.

On je naveo da je Fond odlučio da promijeni način isplate zbog sve češćih zloupotreba pojedinaca.

„Poručujem svim neodgovornim pojedincima da ne pokušavaju nikakvu zloupotrebu, jer to što možda kratkoročno za nekoliko stotina maraka na mjesečnom nivou pokušaju da prevare Republiku Srpsku i njen budžet, sve će morati vratiti naknadno sa kamatom“, naveo je Milić.

Prema novim pravilima, Fond PIO će ubuduće penzije isplaćivati direktno na račun korisnika.

„Korisnik prava ukoliko prima penziju putem banke, definiše pitanje punomoći sa bankom, kao i svi ostali građani. U proteklih 20-ak dana imali smo oko 15 odsto savjesnih i odgovornih naših korisnika koji su regulisali način isplate“, dodao je Milić.

Korisnicima koji ne postupe po zahtjevu Fonda do 30. aprila 2026. godine biće privremeno obustavljena isplata penzije do regulisanja načina isplate.

„Uspostava će biti izvršena onog trenutka kada se podaci ažuriraju i kada se pređe na novi način isplate, odnosno kada korisnik otvori račun u jednoj od komercijalnih banaka ili prijavi svoje boravište na teritoriji Srpske i opredijeli se za isplatu putem Pošte Srpske. Tada ćemo izvršiti retroaktivnu isplatu svih privremeno obustavljenih penzija, ali najkasnije unazad 12 mjeseci“, zaključio je Milić.