
Фонд ПИО позвао пензионере да до 30. априла промијене начин исплате.
Фонд пензијско-инвалидског осигурања Републике Српске упутио је посљедњи позив пензионерима који пензију примају путем пуномоћи да до 30. априла промијене начин исплате, јер би у супротном од маја могли остати без примања.
Директор Фонда ПИО Републике Српске Младен Милић изјавио је да корисници који се на вријеме не опредијеле за исплату преко банке или путем поште могу имати привремену обуставу исплате.
„Посебан позив упућујем онима који имају пријављено пребивалиште у Републици Српској, а живе у иностранству, да ускладе свој статус са законом“, рекао је Милић гостујући у програму Радија Републике Српске.
Он је навео да је Фонд одлучио да промијени начин исплате због све чешћих злоупотреба појединаца.
„Поручујем свим неодговорним појединцима да не покушавају никакву злоупотребу, јер то што можда краткорочно за неколико стотина марака на мјесечном нивоу покушају да преваре Републику Српску и њен буџет, све ће морати вратити накнадно са каматом“, навео је Милић.
Према новим правилима, Фонд ПИО ће убудуће пензије исплаћивати директно на рачун корисника.
„Корисник права уколико прима пензију путем банке, дефинише питање пуномоћи са банком, као и сви остали грађани. У протеклих 20-ак дана имали смо око 15 одсто савјесних и одговорних наших корисника који су регулисали начин исплате“, додао је Милић.
Корисницима који не поступе по захтјеву Фонда до 30. априла 2026. године биће привремено обустављена исплата пензије до регулисања начина исплате.
„Успостава ће бити извршена оног тренутка када се подаци ажурирају и када се пређе на нови начин исплате, односно када корисник отвори рачун у једној од комерцијалних банака или пријави своје боравиште на територији Српске и опредијели се за исплату путем Поште Српске. Тада ћемо извршити ретроактивну исплату свих привремено обустављених пензија, али најкасније уназад 12 мјесеци“, закључио је Милић.
Шта Ви мислите о овоме?