Marija krkelic2.jpeg

Priča o dr Mariji Krkelić, prvom stomatologu u Bileći.

Marija Krkelić, prvi diplomirani stomatolog u Bileći, ostavila je značajan trag u razvoju zdravstvene zaštite u ovom gradu, gdje je nakon završetka studija odlučila da započne svoj profesionalni put i organizuje stomatološku službu.

Nakon što je 1954. godine sa visokim ocjenama završila Stomatološki fakultet u Beogradu, Marija je imala mogućnost da bira gdje će nastaviti karijeru, uključujući rad na fakultetu ili u glavnom gradu. Ipak, odlučila je da dođe u Bileću, gdje je tada radio njen suprug, dr Radoslav Krkelić, a ovaj grad je za nju predstavljao najljepše mjesto za život i rad.

Njenim dolaskom Bileća je dobila prvog stomatologa sa diplomom, koji je dugo vremena bio jedini u široj regiji Hercegovine. Uslovi u kojima je započela rad bili su izuzetno skromni. Ordinacija je bila mala i neuslovna, sa mašinom na nožni pogon i samo jednim kompletom instrumenata za pregled, bez adekvatne sterilizacije, dok su u neposrednoj blizini bili smješteni mrtvački sanduci.

Marija krkelic1.jpeg

Marija je stažirala četiri mjeseca na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, jer nije bilo finansijskih mogućnosti za duži period, a potreba za stomatologom u Bileći bila je velika. Po povratku sa stažiranja, u gradu je otvoren novi Dom zdravlja, gdje je organizovala stomatološku službu i formirala tim saradnika, uključujući zubotehničara, višeg zubara i medicinsku sestru. Osavremenila je ordinaciju, nabavila više kompleta za pregled zuba i sterilizator, čime je značajno unaprijedila uslove rada i podigla nivo oralne higijene stanovništva.

U početku pacijenti nisu bili naviknuti na stomatološke preglede, pa se dešavalo da ne znaju kako da koriste stomatološku stolicu. Uprkos brojnim izazovima, dr Marija je svoj posao obavljala predano, često intervenišući i van radnog vremena, uključujući i noćne pozive, nastojeći da pomogne svima koji su dolazili po pomoć.

Tokom karijere pratila je razvoj struke i tehnološke novine, nastojeći da primjenjuje savremene metode liječenja. Posebno se isticala principijelnim pristupom radu, pa nikada nije stavljala zlatne navlake na zdrave zube, iako su u to vrijeme bile simbol prestiža, dajući prednost zdravlju pacijenata.

Dr Marija učestvovala je i u radu Prvog kongresa stomatologa BiH u Sarajevu, kao član radnog predsjedništva, a u svom kolektivu njegovala je duh saradnje i profesionalnog poštovanja.

Sugrađani je pamte kao posvećenog ljekara, čiji je rad doprinio razvoju stomatologije u Bileći, ali i kao osobu koja je tokom čitavog života zadržala snažnu povezanost sa ovim gradom i njegovim stanovnicima.