Marija krkelic2.jpeg

Прича о др Марији Кркелић, првом стоматологу у Билећи.

Марија Кркелић, први дипломирани стоматолог у Билећи, оставила је значајан траг у развоју здравствене заштите у овом граду, гдје је након завршетка студија одлучила да започне свој професионални пут и организује стоматолошку службу.

Након што је 1954. године са високим оцјенама завршила Стоматолошки факултет у Београду, Марија је имала могућност да бира гдје ће наставити каријеру, укључујући рад на факултету или у главном граду. Ипак, одлучила је да дође у Билећу, гдје је тада радио њен супруг, др Радослав Кркелић, а овај град је за њу представљао најљепше мјесто за живот и рад.

Њеним доласком Билећа је добила првог стоматолога са дипломом, који је дуго времена био једини у широј регији Херцеговине. Услови у којима је започела рад били су изузетно скромни. Ординација је била мала и неусловна, са машином на ножни погон и само једним комплетом инструмената за преглед, без адекватне стерилизације, док су у непосредној близини били смјештени мртвачки сандуци.

Marija krkelic1.jpeg

Марија је стажирала четири мјесеца на Војномедицинској академији у Београду, јер није било финансијских могућности за дужи период, а потреба за стоматологом у Билећи била је велика. По повратку са стажирања, у граду је отворен нови Дом здравља, гдје је организовала стоматолошку службу и формирала тим сарадника, укључујући зуботехничара, вишег зубара и медицинску сестру. Осавременила је ординацију, набавила више комплета за преглед зуба и стерилизатор, чиме је значајно унаприједила услове рада и подигла ниво оралне хигијене становништва.

У почетку пацијенти нису били навикнути на стоматолошке прегледе, па се дешавало да не знају како да користе стоматолошку столицу. Упркос бројним изазовима, др Марија је свој посао обављала предано, често интервенишући и ван радног времена, укључујући и ноћне позиве, настојећи да помогне свима који су долазили по помоћ.

Током каријере пратила је развој струке и технолошке новине, настојећи да примјењује савремене методе лијечења. Посебно се истицала принципијелним приступом раду, па никада није стављала златне навлаке на здраве зубе, иако су у то вријеме биле симбол престижа, дајући предност здрављу пацијената.

Др Марија учествовала је и у раду Првог конгреса стоматолога БиХ у Сарајеву, као члан радног предсједништва, а у свом колективу његовала је дух сарадње и професионалног поштовања.

Суграђани је памте као посвећеног љекара, чији је рад допринио развоју стоматологије у Билећи, али и као особу која је током читавог живота задржала снажну повезаност са овим градом и његовим становницима.